SME

Ako na kúpu nového vysávača?

Vysávač je natoľko jednoduché zariadenie, že dokáže bez straty úžitkových vlastností fungovať bezporuchovo desiatky rokov. To však neznamená, že nepotrebujete zmenu. Približne každé tri roky prichádza na trh nová generácia vysávačov, ktoré sú tichšie, výk

ilustračné foto

onnejšie, precíznejšie a pohodlnejšie. Kedy ste si zaobstarali ten váš?

ilustračné foto

Kým v minulosti slúžil vysávač výhradne na zber nečistôt z bytových podláh, dnes na seba preberá pri upratovaní viac úloh – dokáže zbaviť nábytok prachu, zaistí starostlivosť o srsť domácich miláčikov, odstráni prach zo žalúzií, matracov, filtruje vzduch a poradí si i pri prácach s ručným náradím. Vysávače nehrajú dôležitú úlohu iba v kráľovstve kobercových podláh. Ak ste byt zbavili záclon, závesov a kobercov, víri sa v ňom omnoho viac prachu ako predtým. Ten je potrebné priebežne starostlivo zbierať – inak skončí vo vašich pľúcach.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkon nepodceňujte
Čím vyššiu saciu silu vysávač má, tým vyšší výkon dokáže ponúknuť. ilustračné foto
Výrobcovia ho udávajú vo wattoch a pohybuje sa v rozsahu od 250 do 500W. S vysokým výkonom môžete očakávať vysokú saciu silu. Pri hladkých krytinách umožňuje vysoký výkon pokryť väčší priestor okolo hubice, pri kobercoch je možné preniknúť hlbšie do štruktúry tkaného vlasu. Ak to s vysávaním myslíte skutočne vážne, výkon by mal prekročiť hranicu 320 wattov. Výrobcovia ktorí sací výkon neudávajú vám s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkajú stroj, ktorého parametre sú príliš slabé.

SkryťZatvoriť reklamu

Nenechajte sa oklamať gigantickými číslami, ktoré vyjadrujú príkon motora. Bežne sa stretnete s hodnotami 600 až 2000 wattov. ilustračné foto
Tento údaj vám o výkone nič neprezradí. Vyčísľuje iba to, koľko elektrickej energie vysávač minie. Môže byť doplnkovým kritériom pri rozhodovaní sa medzi dvojicou vysávačov s rovnakým výkonom.

Samostatnou kategóriou sú bezkáblové vysávače napájané batériou, ktorých výkon je podstatne nižší ako je zvykom. Slúžia na priebežnú údržbu podláh, takže pri kobercoch musíte počítať s pravidelným hĺbkovým vysávaním.

Vrecko alebo odpadová nádoba?
Pri kúpe vysávača je potrebné rozhodnúť sa, aký spôsob zberu nečistôt uprednostníte. Odvíja sa od neho nielen nákladovosť prevádzky, ale i náročnosť údržby a výkonová krivka. Vrecká aj odpadové nádoby sú „in“, rozhodnutie je na vás.

SkryťZatvoriť reklamu

Vreckové vysávače ponúkajú jednoduchú údržbu. Stačí odhodiť vrecko naplnené prachom a vymeniť ho za nové. ilustračné foto
Je to hygienické, jednoduché, avšak finančne náročné. Lacné dvojvrstvové papierové náhrady sú neefektívne – prepúšťajú prachové častice ktoré sa víria v miestnosti. Kvalitnejšie vrecká kombinujú v piatich vrstvách papier so syntetickými materiálmi tak, aby zachytili i tie najjemnejšie častice – v hre je boj proti prachu, roztočom, alergénom, peľovým zrnkám a ďalším časticiam. Sú však drahšie. Problémom vreciek je, že čím viac sú zaplnené prachom, tým viac klesá sací výkon vysávača. Preto je potrebné rešpektovať kontrolku na vysávači a vymeniť vrecko za nové vždy vtedy, ak výkon klesá – bez ohľadu na to, či je úplne plné alebo nie. Existujú i špeciálne vrecká, ktoré dokážu osviežovať vzduch či dokonalejšie zachytávať niektoré mikroskopické nečistoty

SkryťZatvoriť reklamu
ilustračné foto

Vysávače s odpadovou nádobou využívajú cyklónové prúdenie vzduchu na to, aby oddelili nečistoty od vzduchu. Kým v niektorých rotuje vzduch v jedinej komore, inde môže byť takýchto priestorov i 15 a viac. Ak sa nádoba zaplní, prach je potrebné vysypať. Strieborná antibakteriálna úprava zabraňuje množeniu baktérií, vodou umývateľná nádoba zjednodušuje údržbu. Vždy sa presvedčte o tom, čo všetko čistenie obnáša. Môže sa stať, že narazíte na vzduchový filter umiestnený v strede odpadovej nádoby, ktorý sa „nedopatrením“ intenzívne zanáša, takže pri každom vysypaní budete musieť prácne čistiť štetcom všetky jeho zárezy. Niektoré vysávače dokážu svoje filtre čistiť samé, iné problémy so zanášaním mať nemusia. Výhodou cyklónových vysávačov je, že ich výkon neklesá s napĺňajúcou sa nádobou.

SkryťZatvoriť reklamu
ilustračné foto

Intenzita filtrovania sa líši
Vysávače sú vybavené viacstupňovým filtrovaním vzduchu, takže počet filtrov vo vysávači môže narásť až na 4 či 5 úrovní. Väčšinu filtrov je možné prepláchnuť vo vode a nevyžadujú výmenu za nové. Iné musíte pravidelne meniť, aby ste nepoškodili motor, alebo nevírili nečistoty do miestnosti.

Filtrovacie systémy sa označujú rôznymi triedami – HEPA 9 – 13, ktoré určujú mieru filtrovania. Ak máte v byte alergika, siahajte iba po vysávači s vysokou intenzitou filtrovania. ilustračné foto
Tá sa môže vyšplhať až na hranicu 99,95%. Kvalitné vysávače nevíria pri upratovaní prach a neraz nahradia so špeciálnou hubicou handru pri utieraní prachu na nábytku.

Objem odpadovej nádoby prispôsobte domácnosti
Vrecká a odpadové nádoby dosahujú objem od 1,5 po 5 litrov, od čoho sa odvíja cyklus v akom budete musieť meniť vrecká či vysýpať nádoby. Pri výbere by ste mali zhodnotiť výmeru bytu, frekvenciu vysávania a intenzitu znečistenia – obzvlášť pri vreckových vysávačoch. Domáci pomocník by vás mal údržbou zamestnávať čo najmenej. Príliš malý objem môže znamenať nutnosť vášho zásahu po každom vysávaní.

SkryťZatvoriť reklamu

Hlučnosť je kľúčová
Výrobcovia neustále prerábajú motory a sacie dráhy tak, aby bola hlučnosť čo najnižšia. Pohybuje sa v rozpätí od 65 do 80 decibelov a dôležité je vedieť, že každé číslo na vrch znamená znásobenie hlučnosti. Je podstatný rozdiel medzi tým, či má vysávač pri vysávaní 70 decibelovú hlučnosť, alebo 68. ilustračné foto
Ak je súčasťou výbavy i rotačná hubica pre čistenie kobercov, jej hlučnosť vo výsledkoch započítaná nie je.

Za rušenie susedov je pri bývaní klasifikovaný hluk nad hranicu 40 dB, v noci sa limit znižuje na 30 dB. Tak či onak, každý z vysávačov je dostatočne hlučný na to, aby ho počuli aj susedia.

Príslušenstvo rozhoduje o využití sacieho výkonu
Čím viac výmenných hubíc je súčasťou dodávky, tým lepšie pre vás. Okrem hubice na podlahu by v žiadnom prípade nemala chýbať vlasová hubica na ošetrenie nábytku a štrbinová hubica na čalúnenia. Rozhodnú o tom, čo budete môcť s vysávačom robiť, a čo nie.

SkryťZatvoriť reklamu

Medzi doplnkovým voliteľným príslušenstvom sa môžete stretnúť s hubicami na žalúzie, ošetrenie srsti domácich miláčikov, čistenie vláknových prachoviek či s modulmi pre vŕtanie či používanie iných druhov domáceho náradia.

Moderná hubica na podlahu nevysáva iba priestor pod sebou, ale i vedľa seba a na čelnej strane. Automaticky prispôsobí svoj sací výkon podlahe ktorú vysávate bez toho, aby ste museli podupávať po rôznych prepínačoch. Prechod z dlažby na koberec je automatický, všetko zariadi premyslená technika.

Rotačné hlavice s elektrickým či vzduchovým pohonom zintenzívnia čistenie kobercov a na trhu sú i špeciálne verzie pre „vyklepanie“ matracov. V hubiciach sa skrýva rovnaké množstvo technológií ako v samotnom vysávači. Buďte zvedaví a sondujte čo ktorá dokáže.

SkryťZatvoriť reklamu

Nastaviteľná tyč udáva pohodlie
Ani tyče vysávača už nie sú iba dvojicou kovových rúrok zasunutých do seba. Vybavené sú tesneniami spojov pre zvýšenie výkonu satia a ideálne je, ak sú polohovateľné. ilustračné foto
Znamená to nielen dostupnosť teleskopického vysúvania, ale i možnosť zatáčania hubicou či sklápania sklonu pre dosiahnutie pod nízky nábytok.

Či už sú v hre húževnaté plasty alebo kovy, rozhoduje precíznosť vyhotovenia. Tyč sa môže stať úložným priestorom pre niektoré hubice, môže byť na nej i ovládanie výkonu. Ak neponúkne dostatok ergonómie, unavíte sa a bude vás bolieť chrbát.

Akčný rádius je bonusom
Čo by ste povedali na vysávanie celého bytu bez prerušenia. Ak je vysávač vybavený dostatočne dlhou prívodnou šnúrou a hadicou, postačí ak ho zapojíte do zásuvky v centrálnej izbe a dosiahnete s ním do každej miestnosti. Akčný rádius je udávaný v metroch a ak sa pohybuje okolo 13 metrov, v panelákovom byte ste zvíťazili.

SkryťZatvoriť reklamu

Rôznia sa i spôsoby navíjania káblov. ilustračné foto
Niekde je potrebné pri navíjaní dupnúť na tlačidlo, inde vstupuje do hry roletový samonavíjací systém, v ideálnych prípadoch sa kábel sám odvíja a navíja podľa potreby.

S akčným rádiusom súvisí i plynulosť pojazdu – vysávač vás musí sám na kolieskach nasledovať bez námahy. Veľké pogumované kolieska sú plusom, oceníte i obvodový gumový nárazník ktorý ochráni vaše steny a zárubne.

Ovládanie na rukoväti poteší
Vypínač bez regulácie výkonu býva najčastejšie uložený na tele vysávača. S veľkým akčným rádiusom zapínate vysávanie iba raz, takže nehrá úlohu, kde ho výrobca umiestnil. Akonáhle však prichádza do hry možnosť elektronickej regulácie výkonu, ideálne je, ak je ovládací prvok priamo na rukoväti tyče. Je málo pravdepodobné že sa od miestnosti k miestnosti budete zohýbať k vysávaču aby ste výkon regulovali. Kapitulujete na zapínanie/vypínanie, avšak v obchode ste zaplatili za viac.

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré vysávače sú vybavené mäkkým štartom motora – znamená to, že ho s gradáciou výkonu postupne roztočia na plný výkon. Znamená to menší šok pre deti a domáce zvieratá.

ilustračné foto

Parkovanie na dva spôsoby
Pri chvíľkovom prerušení vysávania a skladovaní je potrebné dosiahnuť ideálne podmienky. V skrini treba minimalizovať priestor a tak je výhodné parkovanie „na výšku“. Vysávač je na dne vybavený štrbinou pre zasunutie tyče, aby neprekážal.

Naopak, pri vysávaní sa parkuje „na šírku“, aby ste sa k tyči nemuseli zohýbať k zemi. Ak ponúka vysávač oba spôsoby, máte vyhraté.

Kam so starým vysávačom?
Ak sa rozhodnete pre kúpu nového pomocníka pre upratovanie, pouvažujte čo spravíte so starým strojom. Ak ho nemáte komu dať alebo ako ho využiť na chate či pri domácich prácach, využite recyklačné programy ponúkané predajcami. V predajni môžete jednoducho vymeniť starý vysávač za nový a máte istotu, že bude recyklovaný tak, aby nezaťažil životné prostredie.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 829
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 084
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 979
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 655
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 539
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 151
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 019
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie