SME

Einhell RT-RO 55 – horná frézka s motorom, ktorý nesklame

Je dobre tvarovaná, pohodlne nastaviteľná a dostatočne silná i pre dlhodobejšiu záťaž v domácej dielni. Keď sme po prvý krát merali jej príkon, prekvapili nás hodnoty, ktoré sa ani pri záťaži nepribližovali údajom uvádzaných výrobcom. Jej motor len tak ľa

hko nepreťažíte. S malými frézkami je jednoducho nad vecou.

Ak ste sa doposiaľ s hornou frézkou nestretli, mali by ste vedieť, že ide o nástroj, ktorým je možné do materiálu dlabať drážky, alebo tvarovacími frézami formovať jeho okraje do rôzneho tvaru. Pomocou adaptéra ňou možno vytvárať aj presné kruhové otvory rôznych priemerov.

Robustné vyhotovenie pre dielenský stôl

Pri akumulátorovej skrutkovačke RT-CD 14,4 sme hovorili o tom, že plastovým dielcom do ktorých je zapuzdrený motor chýba krok k dokonalosti. Tentokrát však musíme uznať, že továrenské spracovanie tela je na jednotku. Jednotlivé diely presne zapadajú jeden do druhého a problémom nie sú ani prechody medzi kovovou zliatinou a plastom.

Konštrukcia nás oslovila svojou robustnosťou a kvalitnou stavbou. Torzo stroja je kompletne vyhotovené z kovu, aby ani pri opotrebovaní nestrácal na svojej presnosti a bezpečnosti. Oslovila nás aj ergonómia, ktorá kopíruje očakávania pri dielenskom používaní. Masívne rukoväte s pogumovaným a štruktúrovaným povrchom dávajú pri práci plnú kontrolu nad pohybom a rovinnosťou polohy. Aj začiatočník cíti v rukách istotu, ktorá je pre presnosť opracovania dôležitá. Ak sa chcete naučiť s hornou frézkou pracovať, túto konštrukciu môžeme iba odporúčať.

Čo nám však chýbalo je možnosť nastavenia sklonu rukovätí. Keď sme boli nútení pracovať prinízko, alebo v komplikovaných podmienkach, úchop strácal na istote a tak sme robili pri opracovávaní materiálu drobné chybičky. Oblejšie rukoväte, alebo ich náklon by v takýchto situáciách pomohli.

Motor volený s rezervou

1200 wattov príkonu a regulovateľné otáčky v rozsahu od 11 do 30 tisícok sú vo vyššej triede hobby náradia akýmsi nepísaným štandardom. Pokúšali ste sa však niekedy monitorovať, do akej miery svoje náradie zaťažujete? My sme použili digitálny wattmeter so záznamom na to, aby sme preverili, čo sa skrýva pod kapotou.

Otáčky motora sú plynule regulovateľné otočným voličom, ktorý je v dosahu palca pravej ruky. Pri voľnobehu sme pri nastavení na stupni 1 namerali príkon s hodnotou 151W / 432 VA, pri nastavení plných otáčok na stupni 6 boli namerané hodnoty 719 / 860 VA. Oproti deklarovaným 1200 wattom príkonu je to pomerne málo.

Keď sme sa pustili do práce s rôznymi frézkami s 8 milimetrovou stopkou, príkon zariadenia sa pohyboval v rozsahu od 800 do 960 wattov, s krátkodobými špičkami za hranicou 1100 wattov. Áno, pri väčšej snahe sme sa dostali aj za túto hranicu – ale to už bolo cítiť horiace drevo a prehrievanie nerobí žiadnemu reznému nástroju dobre. Dospeli sme k záveru, že motor, ktorý sa skrýva v útrobách je volený s rezervou tak, aby nedochádzalo pri práci k jeho plnej záťaži. To sa môže veľmi dobre prejaviť na jej životnosti.

Aby sme nehovorili iba o číslach, z nazbieraných skúseností môžeme povedať, pri opracovávaní mäkkého ihličnatého dreva budete môcť znížiť maximálne otáčky na stupne 3-4. Pri tvrdom dreve už ideme naplno. Frézka uberá materiál precízne, s rovnomerným záberom aj bez toho, aby ste pocítili, že máte pod rukami materiál, ktorý nepatrí k najmäkším.

Plus-mínus milimeter

Do akej miery presnosti sa musíme trafiť pri stolárskych prácach, aby sme mohli povedať, že pracujeme presne? Ak je hraničnou hodnotou jeden milimeter môžeme byť spokojní, pretože tento model kritérium plne spĺňa.

Existujú dva faktory, ktoré sa v tomto prípade podpisujú na odchýlkach. V prvom prípade je to vôľa zdvihového mechanizmu a jeho uzamykania. Či už pri voľnom nastavení, alebo s uzamknutou výškou sa os hriadeľa pohybuje zo strany na stranu s vôľou približne pol milimetra. Znamená to, že aj pri presnom nastavení polohy frézy môžete o kúsok uhnúť iba preto, že tlačíte na rukoväte silnejšie ako treba, alebo máte jednu ruku silnejšiu ako druhú. Vôľa sa nestráca ani vtedy, ak narazíte na doraz. Jeden istiaci bod je málo.

Druhú odchýlku sme zistili pri stupnici nastavenia hĺbky. I keď pomocou skrutky je možné pracovať na úrovni desiatok milimetra, plastovej ryske a mierke na tele chýba istá dávka presnosti. Plastová ryska má svoju malú vôľu, čiara je prihrubá a keď si zmeriate 55 milimetrovú stupnicu iným meradlom, zistíte že pri ryske 55 mm meriate v skutočnosti 57 milimetrov. Nuž je to iba nálepka a tá sa pri manipulácii vo výrobe môže natiahnuť.

Nastavovanie bez bariér

Výškovú stupnicu je možné kalibrovať podľa toho, akú frézku použijete a ako hlboko ju osadíte. Pri spustení zdvihu do polohy, kedy čelo frézy zaznamená kontakt s materiálom je možné nastaviť mierku tak, aby bola na nule. Každý pohyb dorazu smerom nahor nám udá hĺbku záberu. Ten je možné zaistiť skrutkou s krídlovou maticou. Skrutka v jeho vrchnej časti umožňuje precízne doladenie nastavenia v rozsahu troch milimetrov.

Ak pracujete s násobkovými mierami, možno vás poteší revolverový doraz s tromi rôznymi polohami, odstupňovanými po 10 milimetroch. Zdá sa však, že pri bežnej práci ide skôr o doplnok, ktorý príliš nevyužijete – človek však nikdy nevie, na aký spôsob práce si v budúcnosti privykne. Čo však rozhodne používať budete je upínacia páčka, ktorou je možné ukotviť zdvihový mechanizmus vo výške, s ktorou idete pracovať. Celkový rozsah zdvihu dosahuje rozmedzie od 0 do 55 milimetrov.

Paralelný doraz je vyhotovený z kovu a má dve úlohy. Viesť frézu rovnobežne s okrajom materiálu a po prevrátení a montáži hrotu zaistiť frézovanie kružníc. Uzamyká sa dvojicou krídlových matíc. Pri opakovanom prestavovaní to síce nie je najrýchlejší spôsob aretácie, v hobby triede však nemožno očakávať o stupeň vyšší komfort.

Šestky aj osmičky, čistá práca bez prachu

V balení hornej frézky sú klieštiny pre uchopenie nástrojov so 6 a 8 milimetrovou stopkou. Ich výmena je riešená tak, ako je zvykom. Tlačidlom zablokujete chod motora, a pomocou kľúča uvoľníte maticu, ktorá zaisťuje pevné zovretie stopky.

Pri testoch sme siahli po lacných frézkach z tvrdokovu, ktoré sú dodávané pod rôznymi značkami na trh v drevených škatuľkách. Narazili sme na jediné obmedzenie – a tým je priemer frézky, ktorý nesmie prekročiť hranicu 29 milimetrov. Ak by ste chceli túto bariéru prekonať, museli by ste odmontovať adaptér slúžiaci pre odsávanie pilín. Novým maximom by sa stala hranica 39 milimetrov. Ale to už zachádzame do extrémov.

Práve samotný adaptér ponúka v spolupráci s vysávačom čistú prácu bez toho, aby sa dielňa zmenila na prašné prostredie. Dobrou pomôckou je aj ochranný štít na strane obsluhy, ktorého pôsobnosť začína nad vrchnou hranicou adaptéra. Dobrou správou je, že nie je pevne priskrutkovaný, takže pri výmene frézky ho stačí iba vysunúť a opäť vrátiť späť.

Ako sa nám s ňou pracovalo

Hneď pre začiatok je potrebné povedať, že dvojica dobre tvarovaných rukovätí, hladká klzná a dva-a-pol kilogramová hmotnosť vám nechajú pocítiť vašu moc nad strojom. Chce to cit, inak sa môže jednoducho stať, že tlačíte viac ako treba – a to rozhodne nikto nechce.

Veľmi rýchlo sa však dá privyknúť na to, že dobrý kontakt so strojom sa prenesie do precízneho manévrovania, ktorého výsledkom je presné opracovanie materiálu – bez odskokov na rohoch, či vyklápania frézy z kolmej polohy. Práve tu môžeme povedať, že môžete očakávať dobré výsledky – hoci i pri výrobe nábytku v domácej dielni. Dlabanie, frézovanie drážok či formovanie okrajov zvláda bez obmedzení.

S komfortom obsluhy pri výmene frézok, nastavovaní dorazov a hĺbky záberu sme boli plne spokojní. Rýchlo sme si osvojili umiestnenie aretačných prvkov a začali sme používať riadenie otáčok motora. Aj pri pomalej a jemnej práci sa dá zabrániť tomu, aby sa materiál a frézka neprehrievali. Nízke otáčky ponúkajú priestor pre jemné manévrovanie bez toho, aby musel byť posun rýchly. Dá sa povedať, že si nájde uplatnenie aj pri jemnej práci a frézovaní ornamentov, obmedzujúca však môže byť hmotnosť.

Celkovo na nás horná frézka Einhell RT-RO 55 zapôsobila pozitívne a určite si nájde svoje miesto v nejednej domácej dielni. Tak čo – ideme priznať trámy v podkroví a vyzdobíme ich, alebo nie?

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie