SME

Poľovačku na myši máte šancu vyhrať

Ako sa zbaviť myší? Možno vám strpčujú život už niekoľko rokov, možno sa vo vašom príbytku ocitli iba náhodou. Isté však je, že si hľadajú stále nové cestičky a útočiská. Nezastavia sa ani pred zateplenou fasádou, či podhľadom. Viete ako na ne?

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Hľadajte, odkiaľ prichádzajú

Myši sa v budovách neobjavujú náhodou. Vždy existujú cestičky, ktorými sa hlodavce dostanú dnu. Niekedy ide o konštrukčné chyby ktoré treba riešiť systémovo, inokedy môžu byť príčinou nesprávne návyky. V každom prípade platí pravidlo – ak im necháte otvorenú cestu dnu, neodmietnu.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyhľadať otvory, cez ktoré sa myši dostávajú dnu nemusí byť najjednoduchšie. Pri hľadaní by ste sa mali zamerať na zákutia, ktoré sú zvyčajne skryté vášmu zraku. Myši sa nerady premávajú po čistých a otvorených priestranstvách. Uprednostňujú terén, v ktorom sa cítia bezpečne. Kopy neporiadku, vecí ktoré sa niekedy zídu, či schnúce drevo sú pre ne atraktívnou clonou. Škáry stavebných otvorov, či chýbajúce lišty sú najčastejšou vstupnou bránou.

SkryťZatvoriť reklamu

Zamedzte im prístup

Ak sa vám podarilo vytipovať vstupné brány, mali by ste sa čím skôr postarať o ich zablokovanie. Nepoužívajte dočasné riešenia a pustite sa do práce naplno. Upchávka z polyuretánovej peny či doska nie sú ideálnym riešením. Postavte sa k riešeniu problému ako pri rekonštrukcii bývania. Čo nefunguje ako má, to treba opraviť tak, aby ste sa k rovnakému problému nemuseli vrátiť v najbližších rokoch. Ak ste pri polystyrénovej fasáde zabudli na spodné zakladacie lišty, porozmýšľajte ako ich nahradiť. Keď si myši raz našli cestu do vašej fasády, zopakujú to o kúsok ďalej. To isté platí pre všetky nedostatky, ktoré odhalíte.

V bytovkách nezabudnite na stupačky a prestupy do spoločných priestorov. O naše byty sa staráme ako len môžeme, ale málokto môže povedať, že jeho stupačka vyzerá rovnako sviežo, ako jeho chodba. Demontujte čelný kryt, vyčistite vnútorný priestor, upchajte prestupy medzi poschodiami a vymaľujte vnútorný priestor vápenným hydrátom. Čistota a prehľadný priestor hlodavce odrádzajú.

SkryťZatvoriť reklamu

Prevencia, ako záloha

Nie každý znesie na svojom pozemku mačku a žiadna mačka nie je zárukou toho, že sa myši vytratia. Ak už máte všetko poupratované, pozrite sa na celý problém takticky. Mačky sú prísne teritoriálne zvieratá. Každá z nich má svoj revír, ktorý obchádza. Znamená to, že nemusíte mať svoju vlastnú. Postačí, ak susedovu nebudete zo svojho pozemku vyháňať a z času na čas ju čímsi prikŕmite. Bez nákladov a starostí bude mať pod dohľadom aj váš pozemok.

Alternatívou mačky je ultrazvukové elektronické zariadenie, ktoré sa snaží zaútočiť na sluch hlodavcov. Znamená to, že akustický menič v bezprostrednej blízkosti vytvára prostredie, ktoré je pre myši stresujúce a rušivé. Nenaleťte však na každý produkt v ponuke predajcov. Zväčša vám nikto neprezradí aký výkon ponúka a aký okruh je signálom pokrytý. Radšej nájdite vo svojom okolí šikovného elektrotechnika, ktorý vám za pár drobných takéto zariadenie vyrobí. Potrebných schém už bolo v časopisoch a na internete viac ako dosť.

SkryťZatvoriť reklamu

Ušetrený čas budete môcť venovať tomu, aby ste sa v blízkom okolí zbavili všetkých miest, ktoré by sa hlodavcom mohli zapáčiť ako zásobáreň potravín, či útočisko. Odtiaľ je už iba na skok do vášho príbytku.

Chytáme v interiéri

Existujú dva spôsoby, ako zatočiť s myšami, ktoré už prekročili prah vašej domácnosti. Buď ich chytíte do pasce, alebo sa ich pokúsite v nedostupných miestach otráviť špeciálnymi prípravkami. Myslite na to, že v priebehu jedného mesiaca odchová dospelá myš až päť mláďat. Z ľahostajnosti sa môže stať v krátkej dobe pohroma. Čím skôr začnete, tým skôr je po probléme. Obzvlášť v prípade, že riešite problém na chate, alebo v prerušovane obývanom prostredí.

Zlámte im väzy

Klasické pasce na myši s napruženým kovovým ramenom patria medzi účinné zbrane už storočia a tak nie je prekvapením, že sa s nimi stretnete ako v drevenom, tak v plastovom vyhotovení. Každý ich dôverne pozná, avšak aj tak pozornosti nikdy nie je dosť. Každý kus, ktorý sa rozhodnete kúpiť si v predajni dôkladne skontrolujte. Často sa stáva, že pasca je buď zle zostavená, alebo nekompletná. Ušetríte si nervy pri opravovaní, či reklamácii.

SkryťZatvoriť reklamu

Kvalitná pasca musí byť z pevného materiálu, s dobre kotevnými úchytmi a klapnúť by mala aj pri jemnom páde z centimetrovej výšky. Ak sa vám zdá, že citlivosť je prislabá, pomôcť si môžete obrúsením otrepu na poistnom drôte, či kvapkou jedlého oleja.

Prilepte ich

Lapacie dosky z papiera so silne lepivou vrstvou, plastové lepiace dosky či lepidlá v tube aplikovateľné na ľubovoľný povrch sú spoľahlivé a ponúkajú pri lapaní myší všestrannosť. Narozdiel od klasických pascí je ich výhodu skutočnosť, že na jednom mieste môžete chytiť viacero hlodavcov bez toho, aby akcia vyžadovala vašu pozornosť, či prítomnosť. Existuje jediný nepriateľ, ktorý vám môže zmariť vaše snahy – je to prach, ktorý postupom času v kritickom prostredí dokáže znížiť lepivosť povrchu.

SkryťZatvoriť reklamu

Mnohí namietajú, že lepidlo je nehumánne a myš pri zomieraní trpí. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že ide o veľmi hygienické riešenie. Po použití ich poslanie na rozdiel od pasce jednoducho končí.

Chyťte ich do klietky

Prielezové pasce s otvormi, ktoré sú priechodné iba jedným smerom, či samouzatváracie klietky sú fajn, patria však medzi drahšie nástroje, ktoré spravia svoju prácu rovnako, ako ostatné alternatívy. Možno si kladiete otázku, načo sú vám pasce, kde budete musieť myslieť na to, ako sa hlodavcov zbaviť dodatočne. Pri svoj dom si ich určite nevypustíte.

Nuž, ak vášmu susedovi utečie neskrotný škrečok, alebo sa vám rozbehne váš chov po dome, rýchlo zistíte, že aj táto alternatíva má čosi do seba.

Myši sú podozrievaví gurmáni

Dobre nastavená pasca je dôležitá, podstatnejšie však je, akú návnadu použijete a kde ju umiestnite. Nie nepripravili sme pre vás žiadne zaručené recepty, chceme vás však upozorniť na to, že myši majú podstatne citlivejší čuch, ako chuť. Preto tepelne upravené orechy, slanina, chlieb či údeniny fungujú spoľahlivejšie, ako nevýrazný kus syra či suché pečivo. Do prípravy čas rozhodne neinvestujte – postačí trochu pripiecť zapaľovačom a ste za vodou.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak máte správnu návnadu, nastal čas rozmýšľať nad tým, kam pasce umiestniť. Najvhodnejším miestom je bezprostredná blízkosť obvodových stien, kadiaľ myši zvyčajne prechádzajú. Nečakajte, že budú vstupovať na otvorené priestranstvo v strede miestností. Pasce ukladajte pred otvory, ktoré by mohli byť potencionálnymi prielezmi pre hlodavce. Dobré miesto je pod nábytkom či pri medzere medzi stenou a jeho zadnou časťou.

Ak sa myši usídlili pod podlahou, alebo v sadrokartónovom podhľade, bez invazívneho zásahu sa nezaobídete. Počítajte s tým, že sa budete musieť dostať dnu – najlepšie v miestach, kadiaľ dnu vchádzajú myši. Počítajte teda s tým, že čo rozbijete, budete musieť po víťaznom boji aj opraviť. Nečakajte na to, kým sa myši zahniezdia, inak budete musieť búrať viac.

SkryťZatvoriť reklamu

Čo ak ste to nestihli?

Ak ste jednotlivé myši nestihli chytiť do pascí, pretože ste ich odhalili príliš neskoro, bez chémie sa nezaobídete. V ponuke predajní je množstvo nástrah, či už vo forme granúl či gélových vreciek. V prípade použitia však počítajte so všetkým, čo s tým súvisí.

Domáce zvieratá a deti by sa k návnadám rozhodne nemali dostať. Myšiam treba nechať dostatok času na to, aby kontaminovanú návnadu zaniesli do svojich hniezd. Preto nekombinujte pasce s jedmi súčasne, inak sa nových jedincov nezbavíte.

Myši, ktoré sa otrávia vo svojich tajných brlohoch zostanú neodhalené. Preto môže istý čas trvať, kým sa ich telá mumifikujú a zbavia vody. To môže znamenať krátkodobý zápach, ktorý sa časom vytratí.

Zvíťazili ste?

Ak ste boj vyhrali, buďte obozretní, aby sa situácia neopakovala. Máte dostatok času na to, aby ste vo svojom okolí zlikvidovali všetky príčiny, prečo si vás myši obľúbili.

SkryťZatvoriť reklamu

A ak ste na tieto tvory prikrátki a situácia vám prerastá pre hlavu, skúste osloviť profesionálov, ktorí majú vo svojom portfóliu pár tromfov navrch.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie