SME

Na vymaľovanie bytu firmu nepotrebujete

Vymaľovať izby zvládne s trochou odvahy každý. Často však narazíme na drobnosti, ktoré dokážu pokaziť výsledný dojem. Ako sa vyhnúť prešľapom a odviesť dobrú prácu bez chýb? Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže prekonať všetky nástrahy.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Pripravte sa dôkladne

Dostatok pracovného priestoru a dostupnosť celého povrchu stien nepodceňujte. Nie vždy to však znamená, že všetok nábytok musí ísť preč. Najväčšie kusy sústreďte v strede izby, aby ste ich zakryli mikroténovou fóliou. Samolepiacimi fóliovými pásmi ochráňte podlahovú krytinu a svietidlá, maliarskou páskou prelepte vypínače, zásuvky, zárubne, krycie lišty, parapetné dosky a rámy okien. Čo s radiátormi? Ak ich treba odmontovať myslite na ne vopred. Bez ventilov na spiatočke bude nutné vypustiť celú stupačku.

Odstráňte nedostatky ešte pred maľovaním

Opadávajúcu omietku a olupujúcu sa farbu novým náterom neprekryjete. Budete ich musieť zoškrabať špachtľou.
Omietku nasucho, staré vrstvy farby namokro. Dajte však pozor na to, aby ste nespôsobili škrabance a ryhy, ktoré budú vyžadovať opravu. Maľovku, ktorá vyzerá zdravo otestujte vodou z rozprašovača. Ak sa začnú tvoriť bubliny, musí ísť preč.

Vypadané kusy omietky, praskliny a škrabance neopravujte sadrou, ale zvoľte omietkovú zmes, opravnú maltu či tmel. Snažte sa, aby opravené miesta vyzerali rovnako, ako ich okolie. Zahladené sadrové plochy by iba upozornili na to, čo ste sa snažili skryť. Penovým hladítkom alebo špongiou vytvorte povrch so želanou štruktúrou. Ak ste použili omietku alebo maltu na vápennej báze, potrvá niekoľko dní, kým sa ich povrch zneutralizuje. Pracujte s predstihom.

Na likvidáciu plesne existuje množstvo chemických prípravkov. Ak si priplatíte, postarajú sa o to, aby sa nejaký čas pleseň nevrátila. Všetko je však spôsobené nadmernou vlhkosťou. Ak príčinu vlhnutia neodstránite, plesnivý výkvet sa po čase objaví aj na novej maľovke.
Ak chcete za chémiu ušetriť, skombinujte lieh s kyselinou salicylovou na konzervovanie zaváranín.

Vytopili vás susedia a trápia vás na strope hrdzavé, či zažltnuté škvrny? Nepokúšajte sa ich pretrieť farbou, alebo univerzálnym penetračným náterom. Výrobcovia farieb ponúkajú špeciálne krycie prípravky, ktoré sa aplikujú pred nanesením farby. Komplikovanejšie je to v prípade nevyvložkovaných komínov, z ktorých škárami presakuje na povrch decht. V takýchto prípadoch je oprava finančne náročnejšia. Potrebné je obiť omietku, vyškrabať ryhy medzi tehlami do hĺbky niekoľkých centimetrov a po vyčistení všetko zakonzervovať vodným sklom. Následne sa môžete vrátiť k vyplneniu rýh medzi tehlami a natiahnutiu novej omietky. Bez skúseností a bez pomoci odborníkov sa nezaobídete.

Prekážkou môže byť aj sokel namaľovaný olejovou farbou či latexom. Chémia nezaberá vždy s dostatočnou účinnosťou a ani teplovzdušná pištoľ nemusí byť vždy výhrou. Nezostáva teda nič iné, ako mechanicky odstrániť náter kúsok po kúsku, inak by sa disperzná i akrylová farba olúpala.


Bytové jadro z umakartu nemusí zostať navždy v stave, v akom ho pred desiatkami rokov zanechali v byte stavebníci. Existujú špeciálne podkladové nátery, ktoré hladký povrch upravia tak, aby naň bolo možné nanášať bežné interiérové farby. Aj keď je výmurovka z ľahčených tvárnic dokonalejšie riešenie, aj obyčajný náter dokáže s trochou šikovnosti zázraky.

Povrch musí byť na farbu pripravený

Ani tá najdrahšia farba nebude kryť dokonale bez toho, aby ste jej pripravili vhodný podklad. Saponátom sa zbavte mastnoty okolo vypínačov a zárubní, vysávačom s kefovým nadstavcom odstráňte zo stien prach. V prípade, že máte doma fajčiara, nastriekajte zriedeným saponátom celý povrch stien a opláchnite ich čistou vodou.

Sadrokartóny, nové stierky a omietky je potrebné upraviť penetračným náterom tak, aby sa zjednotila ich nasiakavosť. Zlepší sa krytie a zníži spotreba farby.

Držte sa osvedčených techník a pokynov výrobcov

Prvý náter by ste mali vždy uskutočniť zriedenou farbou pomocou štetky.
Aby boli farebné odtiene náterov jednotné, myslite na to, že pod svetlé patrí biely základný náter, a pod sýte šedý. Takto upravený povrch bude mať vyššiu priľnavosť a zabráni tvorbe fľakov.

Začínajte vždy stropom a sledujte, ktorým smerom sa do miestnosti dostáva rozptýlené svetlo. Podobne ako pri plávajúcej podlahe, aj tu majú smerovať ťahy smerom k zdroju svetla – k oknu .Pri nových, hladkých povrchoch budete hotoví po nanesení dvoch vrstiev farby, pri starších a štruktúrovaných bude musieť byť vrstiev viac.

Neponáhľajte sa a rešpektujte pokyny výrobcov farieb. Pri riešení to nepreháňajte a medzi nanášaním jednotlivých vrstiev vyčkajte, kým náter definitívne zaschne. Čím vyššia teplota a nižšia vlhkosť v miestnosti bude, tým rýchlejšie budete s prácou hotoví.

Štetka, valček, alebo striekanie?

Niet nad kvalitnú štetku s dlhým prírodným vlasom. Ak vám však chýbajú skúsenosti, dobré výsledky dosiahnete aj s valčekom. Krátky vlas patrí na stierky a sadrokartón, dlhý na štruktúrovaný povrch omietok. Kvalita sa výrazne premieta do ceny. Ak maľujete často, oplatí sa investovať – životnosť je niekoľkonásobná. Aj keď valček spraví väčšinu práce sám, bez štetcov sa nezaobídete. Pomôžu vám pri hranách a stretoch stien. Veľmi dobré výsledky je možné dosiahnuť aj striekaním. Žiaľ, dnešné ušľachtilé farby sú až príliš husté na to, aby ste dosiahli úspech so záhradným postrekovačom. Bez silného kompresora to nejde. Takúto techniku si však môžete za rozumný peniaz zaobstarať z požičovne.

Miešanie nechajte na odborníkov

Nie je biela, ako biela. Čím vyšší rozpočet máte, tým viac svetla zostane vo vašom interiéri. Belosť je udávaná na obale a rozhodne by ste nemali šetriť tam, kde sú štruktúrované povrchy a miestnosti s malými oknami. Tónovacími farbami si dokážete odtiene namiešať aj sami, nikdy však nedokážete dvakrát po sebe vytvoriť rovnaký odtieň. Prenechajte túto prácu a farebné štúdio, ktoré má vo výbave digitálny stroj dávkujúci pigmenty. Za rozumnú sumu vám špecializovaná firma namieša odtieň na želanie podľa vzorkovníka.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 530
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 477
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 788
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 928
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 611
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 901
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie