SME

Vitamíny, ktoré hasia smäd

Aj keď smäd najlepšie zaženie čerstvá pramenistá voda, často hľadáme čosi chutnejšie, rafinovanejšie a atraktívnejšie. Najzdravšou alternatívou sú riedené ovocné šťavy. Obsahujú vitamíny, minerály a množstvo užitočných enzýmov. V sezóne si ich z lacných s

(Zdroj: Stock.XCHNG)

urovín môžete vyrobiť aj doma. Ako na to, a čo vás to bude stáť? Poradíme vám.

Odšťavovanie je ako hobby. Čerstvá šťava vydrží v chladničke 24 hodín a vždy keď dostanete opäť chuť na novú, musíte si sadnúť k stroju, aby ste ho nakŕmili očistenými surovinami. Po pár minútach príprav máte pred sebou plný džbán lahodného nektáru a kopu práce. Stroj ktorý treba rozobrať, vyčistiť a odložiť, dužinu ktorú treba spracovať a trochu neporiadku, ktorá s tým všetkým súvisí. Odmena je však sladká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odstredivky sú najdostupnejšie

Ak do našich domácnosti zavíta odšťavovač, je to najčastejšie odstredivka. foto - stock.xchng Funguje jednoducho. Suroviny nastrúha na kašu a tú odstredí pri vysokých otáčkach na nerezovom site. Dužina putuje do zbernej nádoby a šťava odteká do zásobníka. Má to však malý háčik. Ak je ovocie príliš mäkké, alebo má jemnú dužinu, namiesto šťavy vytvorí v oboch zásobníkoch pyré – jedno redšie a druhé hustejšie. S jablkami, mrkvou či cviklou si však poradí. Kvalita strojov sa líši a výrazne sa premieta do cien. Čím lepší stroj, tým viac šťavy dokáže od dužiny oddeliť. Sitko by malo byť celokovové, príkon motora by mal byť za hranicou 850 wattov a stroj by mal mať minimum dielcov, ktoré treba po každom použití umývať. Všímajte si aj hlučnosť, inak môžete byť nemilo prekvapení.

SkryťVypnúť reklamu

Mlynček, ktorý odšťavuje

Tam kde vysokootáčkové odstredivky zlyhávajú, tam nastupujú hydraulické odšťavovače. foto - stock.xchng Poradia si s tvrdými surovinami, spracujú mäkké plody a problematické nie je ani odšťavovanie listových surovín. Fungujú podobne ako mlynček na mäso. Pomocou noža alebo závitnice drvia suroviny na menšie kúsky, ktoré pôsobením tlaku uvoľňujú cez sitko šťavu. Kým vylisovaný mušt odteká do zbernej nádoby, dužina je vytláčaná cez predný otvor von. Možno ste sa v minulosti stretli s ich ručne poháňanou obmenou. Viac ako výkon motora rozhoduje spracovanie a jednoduchosť rozoberania. Všetko prebieha pri pomalých otáčkach a výsledok sa odvíja od intenzity tlaku a kvality sitka. Takéto stroje však stoja o poznanie viac ako odstredivky. Niektoré sú dokonca multifunkčné. Z orechov vyrobia pastu, alebo z cesta cez špeciálne nástavce vytláčajú cestoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Na špeciálne suroviny špeciálne stroje

Samostatnou kategóriou sú lisy. Využívajú ozubené súkolesie na to, aby z vložených surovín vytlačili maximum šťavy do zbernej nádoby. Ide o robustné stroje, po ktorých by mali siahnuť tí, čo chcú pracovať hlavne s listovým materiálom, na ktoré sú ostatné technológie prikrátke. Vysoká záťaž motora sa však nezaobíde bez prestávok na chladenie.

foto - stock.xchng

Ak hrajú prvé husle citrusové plody, je zbytočné strácať čas odstredivkou, ktorá vyžaduje zdĺhavé umývanie, ak rovnakú prácu spraví za rovnaký čas citrusovač. Či už mechanický alebo s elektrickým pohonom – s citrusmi je to najjednoduchšie.

Ide to aj jednoduchšie

Ak máte veľkú úrodu ríbezlí, alebo ste sa vybrali do sadu s divorastúcimi slivkami, tradičné odšťavovanie zväčša neprichádza do úvahy. S pomocou špeciálneho odšťavovacieho hrnca si môžete pripraviť sirup, ktorý budete môcť riediť vodou po celý rok. Technika je vskutku jednoduchá. Horúca para spolu s cukrom vytiahne z ovocia všetku šťavu a tá cez hadičku odteká do nádoby. V konečnom štádiu zostanú v paráku iba šupky, zrniečka a stopky. Takto pripravenú sladenú šťavu môžete sterilizovať vo fľašiach ako sirup, alebo s prídavkom pektínu premeniť na džem. Lacnejšie hrnce sú vyrobené z potravinárskeho hliníka, tie drahšie sú nerezové. Neraz ich nájdete za atraktívnu cenu v občianskej inzercii.

SkryťVypnúť reklamu

Vyskúšajte si, čo vás čaká

Odšťavovanie vyzerá na prvý pohľad ako zábava. foto - stock.xchng Ak máte z vlastnej úrody nadbytok ovocia a zeleniny, určite ich s radosťou spracujete. Ak však máte všetko kupovať z obchodu a nemáte času nazvyš, môže sa jednoducho stať, že odšťavovač bude zapadať na polici prachom rovnako, ako jogurtovač, waflovač, fondue či iná kuchynská technika.

Predajcovia, ktorí sa špecializujú na odšťavovače to dobre vedia a preto ponúkajú stroje aj na bezplatné odskúšanie, aby ste vedeli do čoho idete. Hravo ich nájdete na internete.

Čo odšťavovať?

Pre prípravu osviežujúcich nápojov je možné použiť kompletný sortiment sezónneho ovocia a zeleniny. Najpopulárnejšie sú jablká, citrusové plody a mrkva, skvelú šťavu však vylisujete aj z ananásu, melóna, cvikly, kapusty, rajčín, jahôd, žihľavy, mladého jačmeňa či ďateliny. Fantázii sa medze nekladú a ak budete šťavy kombinovať, výsledky sú neraz prekvapujúce.

Aj keď sú šťavy zdravé, z ich pitím by sme to nemali preháňať. Organizmus si s koncentrovaným náporom enzýmov a minerálov nemusí poradiť. Kým pri konzumovaní ovocia a zeleniny nás žalúdok včas zastaví, pri pití štiav bežné hranice prekračujeme. Riedenie pramenistou vodou je preto na mieste. Hoci aj karbonizovanou.

Kam s dužinou?

foto - stock.xchng

Objem dužiny, ktorá vznikne pri odšťavovaní nie je zanedbateľný. Preto by ste sa mali už s predstihom zamyslieť nad tým, čo s ňou spravíte. Ak budete každý druh surovín odšťavovať samostatne, rýchlo zistíte že s vylisovanej hmoty je možné v kuchyni čarovať.

Pripravovať z nej môžete krémové polievky, omáčky, karbonátky, placky a dokonca aj koláče. Vláknina, na ktorú je dužina bohatá by v jedálničku rozhodne nemala chýbať. Ak chcete vedieť ako na to, nenechajte si ujsť náš článok na adrese http://domacnost.sme.sk/c/3179708/naucte-sa-vyuzit-duzinu-z-odstavovaca.html

Koľko stoja domáce šťavy?

Odpoveď na túto otázku nenájdete u žiadneho predajcu a v návodoch budete márne listovať, aby ste sa dočítali, koľko šťavy z akého ovocia či zeleniny získate. Príčina je jednoduchá. Každá odroda má iné vlastnosti a stroje si so surovinami poradia s premenlivou úspešnosťou. Univerzálna odpoveď neexistuje.

Aby sme však získali hrubý obraz o tom, ako sa veci majú, rozhodli sme sa pre malý redakčný test. Uskutočnili sme nákup v predajnej sieti a využili odstredivý odšťavovač Philips HR1865 na náš experiment.

V každej dávke sme spracovali 1 kilogram suroviny a zmerali, koľko šťavy sme z nej získali. Výsledky sme premietli do cenovej mapy. Kým najlacnejšie nás vyšla šťava z melónu, najviac sme zaplatili za paradajkovú. Kalkulácia neobsahuje spotrebu energie a cenu investovaného času.

Ak porovnáme náklady s reťazcovými cenami najlacnejších džúsov vyrobených s koncentrátov, zaplatíme podobne, či o málo viac. Priemyselná výroba vo veľkom je lacnejšia. Ak si však zoberieme na mušku rovnako kvalitného súpera – lisované šťavy, domáca príprava je lacnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu