SME

Keď sa klincom do steny nechce...

V drevostavbách so sadrokartónovým opláštením, či pri interiéroch so sadrokartónovými priečkami je potrebné rešpektovať krehkosť materiálu a jeho únosnosť. S obyčajnými hmoždinami by ste síce nepochodili, existujú však aj také, ktoré si so sadrokartónom

(Zdroj: Stock.XCHNG)

S vešaním predmetov je niekedy viac starostí, ako by sme chceli. Kým pre zavesenie obrazu na stenu z pórobetónových tvárnic si vystačíme s kladivom a klincom, pri montáži police na sadrokartónovú priečku sa môžeme zapotiť. Ako vyjsť z vešania vždy ako víťaz? Poradíme vám.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako inde, aj tu platí pravidlo, že polovičná práca nie je nič platná. Bez prípravy to jednoducho nejde. Ak nemáte po ruke vhodné prípravky pre kotvenie, skôr či neskôr budete musieť svoju prácu opravovať. A to vám zaberie viac času, ako treba.

Skúste to prilepiť

Ozdobné lišty, veľkoplošné obklady, polystyrénové profily či žľaby na káble - všetky majú čosi spoločné. Sú ľahké a nie sú mechanicky namáhané. To znamená že pre ich ukotvenie na stenu je možné použiť špeciálne lepidlá, ktoré dostali pomenovanie tekuté klince. Ich výhodou je, že lepené časti nie je potrebné k stene fixovať, kým spoj vytvrdne. Stačí niekoľkosekundový prítlak a vznikne spoj, ktorý sa nešmýka.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri výbere lepidla by ste vopred mali vedieť, aké materiály ním budete sobášiť. Kým disperzné lepidlá vyžadujú, aby bol aspoň jeden z povrchov nasiakavý, rozpúšťadlové a polymérové lepidlá si poradia aj s ostatnými materiálmi. Pozornosť by ste však mali venovať polystyrénu a zrkadlám. Oba materiály vyžadujú špeciálne lepidlá, ktoré ich nepoškodzujú rozpúšťadlami. Týmto spôsobom je možné kotviť aj také predmety, ktoré sú mechanicky namáhané. V takýchto situáciách je však nutné, aby bol podklad skutočne pevný. Neupravený povrch betónu či tehly udrží viac, ako by ste si mysleli.

Do pevných stien patria hmoždiny

To že do otvorov vyvŕtaných do stien patria hmoždiny a nie drevené kolíčky vie snáď každý. Ako sa však rozhodnúť pre tú správnu? Pred nákupom by ste mali vedieť do akého podkladu ich budete vkladať a akú zaťažiteľnosť od kotvenia vyžadujete. Kým v betóne poslúži ľubovoľná rozťažná hmoždina, v dierovanej tehle, v pórobetóne či blízko okrajov steny je nutné voliť trochu odlišnú taktiku.

SkryťZatvoriť reklamu

Hmoždiny sa vyrábajú z plastov i kovu, niektoré sú rozťahované skrutkou, iné sa deformujú, sťahujú či do okolia zahryzávajú oceľovými zúbkami. Súčasťou niektorých hmoždín sú aj skrutky. Pri natĺkačkách šetria čas montáže, pri oceľových kotvách vťahujú stredový tŕň.

Pri vešaní obrazu to bude pravdepodobne jedno akú použijete, akonáhle však budete chcieť na stenu zavesiť skrinku kuchynskej linky, alebo konzolu umývadla, správny výber je rozhodujúci. Správne zvolená hmoždina sa v otvore neprekrúca a musí odolať ťahu. Uvedomte si, že ťažké predmety zo zlým kotvením môžu pri páde ublížiť.

Pozor na pórobetón

Tak ako jednoducho vkĺzne vŕtačka do tvárnice z pórobetónu, tak jednoducho vykĺzne jednoduchá hmoždina von pri záťaži. Mnohí špecifiká ľahkého pórobetónu podceňujú a zabúdajú na to, že bez špeciálneho kotvenia na stenu plynový kotol, bojler či iné bremeno bezpečne nezavesíte.

SkryťZatvoriť reklamu

Hmoždiny do pórobetónu sú vyhotovené z kovu a po celom obvode sú vybavené spätnými zúbkami. Práve tie zabraňujú vykĺznutiu. Iný druh hmoždín je vybavený vonkajším závitom, ktorý sa priečne zahryzne do podkladu.

Na dutiny chemické kotvy

Tam kde sa pýta vysoká pevnosť kotvenia, alebo sa v murive nachádzajú na nevhodnom mieste dutiny, tam pomôže chémia. Áno, hovoríme o chemických kotvách, ktoré uspejú tam, kde hmoždiny zlyhávajú. Ide o dvojzložkové materiály na báze vinylesteru, ktoré sa aplikujú priamo do vyčistených predvŕtaných otvorov buď priamo, alebo s pomocným sitkom, ak je potrebné prekonať problémy s dutinou.

Čo zasuniete dnu pred vytvrdnutím je iba na vás. Najčastejšie sa používajú závitové tyče, ak potrebujete vyrobiť rozoberateľný spoj, dnu môžete vložiť puzdro s metrickým závitom. Princíp fungovania je jednoduchý. Chemická kotva zväčší svoj objem a po vytvrdnutí pevne spojí všetky súčasti.

SkryťZatvoriť reklamu

Na sadrokartón treba taktiku

V drevostavbách so sadrokartónovým opláštením, či pri interiéroch so sadrokartónovými priečkami je potrebné rešpektovať krehkosť materiálu a jeho únosnosť. S obyčajnými hmoždinami by ste síce nepochodili, existujú však aj také, ktoré si so sadrokartónom rozumejú.

Existujú dve rôzne taktiky. Prvá deformuje plastovú alebo kovovú hmoždinu za sadrokartónovou tabuľou tak, aby za ňou vznikla plocha, o ktorú sa môže bremeno zaprieť. Kovová hmoždina sa rozprestrie do hviezdice, plastové vytvoria plochú, či obručovitú membránu. Druhý prístup využíva závit na vonkajšej strane hmoždiny, aby ju ukotvil v krehkom podklade-

V oboch prípadoch závisí nosnosť od toho, aká hrubá priečka je. Ak však vopred viete, že budete čosi na priečku vešať, lepšie je myslieť na to vopred a upraviť rozloženie profilov tak, aby uniesli plánované bremeno.

SkryťZatvoriť reklamu

Skrotiť možno aj umakart

Ťažkým orieškom býva umakart, ktorý bol obľúbeným materiálom pri stavbe bytových jadier. Plastové háčiky naň síce nalepíte bez problémov, horšie je to však v situáciách, ak potrebujete univerzálnejšie kotvenie. Ak sa vnútorná drevená konštrukcia nenachádza na vhodnom mieste, siahnite po umakartovej hviezde. Po tom, čo ju prepcháte cez vyvŕtaný otvor, pružné rozprestreté ramená vytvoria za tenkým materiálom dostatočne pevnú oporu.

Prieskum nepodceňujte

Ak pracujete v priestoroch, kde nemáte jasnú predstavu o tom, čo sa skrýva v múroch, rozhodne nepodceňujte prieskum. Poškodené infraštruktúry či zásah do elektroinštalácie nie sú milou udalosťou. Pomôcť si môžete detektorom, ktorý pod omietkou objaví nielen elektroinštaláciu, ale aj kovy či drevo. Kým slabšie modely budú poskytovať iba orientačný výstup, tie profesionálnejšie z požičovne vidia do väčšej hĺbky a dokážu odhadnúť aj to, či sa v stene oproti miestu vŕtania nachádza železobetónová armatúra, alebo medený rozvod kúrenia.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie