SME

Ako sa skamarátiť s motorovou pílou?

Niekto je na ňu každoročne odkázaný pri príprave palivového dreva, iní sa rozhodli pre jej kúpu kvôli novému krbu či aktívnemu chalupárčeniu. Kúpili ste si novú pílu a stále ste na pochybách, či robíte všetko tak ako treba? Poradíme vám, ako sa s ňou zozn

ámiť a neublížiť si.

S motorovou pílou je to ako s autom. Ak sa o ňu pravidelne staráte a používate ju bezpečne, každá práca vám pôjde od ruky. Akonáhle však čosi podceníte, vypomstí sa vám to v momente, kedy to najmenej čakáte. Píla je pri práci všestranný pomocník, dokáže však aj zraniť. Bezpečnosť musí byť na prvom mieste.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo s novou pílou?

Výberom píly vaše rozhodovanie nekončí. Ešte predtým, ako do nej po prvý krát natankujete palivo, mali by ste sa rozhodnúť, aký olej budete pre mazanie motora používať. Budete ho v predpísanom pomere primiešavať do benzínu. Mal by byť dostupný počas celej doby životnosti píly a nemali by ste ho meniť za iný. Cena vzhľadom na extrémne nízku spotrebu nie je príliš rozhodujúca. Nechajte si poradiť v špecializovanej predajni. Litrové balenie vám vystačí na 50 litrov benzínu. Väčšina olejov má špeciálny dávkovač s mierkou, ktorá odpočítava dávkovanie pre 5 litrov pohonných hmôt. To zodpovedá objemu malej bandasky na pohonné hmoty.

SkryťZatvoriť reklamu

Žiadna reťazová píla sa nezaobíde bez maziva, ktoré zaisťuje hladký chod reťaze v lište. Ide o olej, ktorý sa míňa podobne rýchlo ako palivo. Čerpadlo ho pri behu pomaly dávkuje do ryhy v lište, aby pri vysokých otáčkach všetko bežalo, ako má. Prvú fľašku ekologického oleja si môžete kúpiť priamo s pílou, neskôr sa sami rozhodnete, čím budete mazať. Doma na dvore vás nikto nebude pokutovať za to, ak použijete najlacnejší syntetický olej vhodnej hustoty, v hore by ste však mali rešpektovať ekológiu. Svoj vkus pri výbere maziva môžete zmeniť kedykoľvek, preto si s tým na začiatok nelámte hlavu.

Pri montáži všetko riadne dotiahnite

Vo väčšine prípadov budete musieť na novú pílu nasadiť lištu a reťaz. Podľa návodu to hravo zvládnete, jediný nástroj ktorý budete potrebovať je kľúč, ktorý nájdete v balení. Pri prvom zoznamovaní myslite na to, že reťaz je veľmi ostrá a pri troche nepozornosti by ste sa mohli porezať. Ak si reťaz podrobne prehliadnete, zistíte že na záberových zuboch je ostrie. Pri osádzaní reťaze na lištu musia ostré hrany na vrchnej strane lišty smerovať k jej nosu a na spodnej sa musia ceriť na vás. Zapamätáte si to jednoducho. Pri pílení musia zaberať smerom k vám.

SkryťZatvoriť reklamu

Dôležité je aj správne napnutie reťaze a pevné dotiahnutie dvojice matíc, ktoré držia pod krytom lištu. Reťaz nesmie na lište prevísať, avšak musí byť napnutá iba tak, aby ste ju mohli rukou posúvať vo vodiacej drážke. Všetko hravo zvládnete ak najprv jemne dotiahnete matice lišty, potom skrutkovačom napnete reťaz a následne matice napevno dotiahnete. Ak vám rukavice prekážajú, reťaz chytajte vždy na bočných stranách medzi dvojicou záberových zubov.

Zabehnite ju

Pripravená zmes benzínu s olejom patrí do svojej nádržky na píle, olej do svojej. Buďte opatrní a nepomýľte sa. Po pár plneniach to už pôjde samo. Niektoré píly nemajú nádržky odvzdušnené, preto je dobré nechávať časť nádrže prázdnej, aby v nich nevznikal prílišný podtlak.

Dostali sme sa do fázy prvého štartovania. Aj keď sú všetky píly veľmi podobné, držte sa návodu. Pri niektorých stačí zapnúť zapaľovanie, vytiahnuť páčku sýtiča a môžete šnúrou začať štartovať. Inde je potrebné vopred ešte zatlačiť dekompresný ventil, alebo napumpovať ručne palivo do karburátora.

SkryťZatvoriť reklamu

Keďže sami neviete čo máte očakávať, vyklopením poistky pred rukoväťou smerom od seba pílu zaistite. Položte ju na zem, pristúpte nohou, potiahnite rezko šnúru a pár krát to zopakujte, kým motor nenabehne. Časom sa naučíte rovnako bezpečne štartovať pílu uchytenú medzi kolenami. Nakopnutú pílu nechajte s nízkymi otáčkami povrčiavať kdesi na podložke na ktorú môže vytekať olej. Dozerajte na ňu, aby vám kdesi neušla. Motor bude mať čas na to, aby sa pomaly zahrial a zabehol. Keď vás to prestane baviť, jednoducho ju vypnete hlavným vypínačom. Neurobíte však chybu, ak takto necháte vybrnkať celú nádrž.

Prvé zoznamovanie vyžaduje rešpekt

Ak ste sa už naučili pílu štartovať a trúfate si na prvý rez, po naštartovaní pritiahnite poistku pred rukoväťou k sebe, aby ste uvoľnili odstredivú spojku. Ak je píla od výrobcu správne nastavená, reťaz bude stáť až do momentu, kým nepridáte na rukoväti plyn. Pomalý rozbeh dá reťaz do pohybu a pri plnom plyne budete pripravení na to, aby ste začali píliť. Ak prstami plyn uvoľníte, reťaz sa musí pomaly zastaviť.

SkryťZatvoriť reklamu

Odskúšajte si aj bezpečnostnú brzdu, ktorá zaistí reťaz, ak stratíte kontrolu nad pílou. Uvoľnite plyn a chrbtom ruky zatlačte na poistku pred rukoväťou. Reťaz sa musí okamžite zastaviť. Ak chcete poistku opäť uvoľniť, odtlačte ju.

Pri pílení platia jednoduché pravidlá – na pílu netlačte, dávajte si pozor aby ste špičkou lišty nenarazili do prekážky a sledujte nepretržite celú dráhu reťaze. Pri pílení spodnou stranou lišty chce píla od vás odbiehať preč, pri pílení jej vrchnou časťou uteká k vám. Ak brnknete vrchnou časťou špičky do prekážky, píla vám bude chcieť vyletieť do tváre. Vyhýbajte sa klincom, nepíľte zem pod dreveným klátom a majte pílu pevne v rukách, aby ste po prepílení klátu nepokračovali cez svoje nohy. Pod kontrolou majte aj drevo, ktoré pílite. Ak sa rozhodne utekať pred reťazou, môžete si ublížiť.

SkryťZatvoriť reklamu

Keď už všetko viete, pílu rozbehnutú v plných otáčkach môžete jemne priložiť k drevenému klátu. Reťaz začne ohlodávať stružliny smerom k vám a zuby pri koreni lišty vám pomôžu držať pílu na mieste. Prvý rez máte za sebou. Samozrejme, niečo iné je píliť hranoly, dosky, alebo metrovicu na dvore a čosi iné skladať v hore stromy k zemi. Na takéto kúsky si v začiatkoch netrúfajte.

Na čo si dať pozor pri pílení?

Ostrá reťaz a vysoké otáčky píly dokážu napáchať rovnako veľa škody, ako úžitku. Nikto vám síce nemôže prikázať, aby ste nosili pilčícky štít s protihlukovými slúchadlami, obuv s oceľovými špicami a odev z neprerezateľnej tkaniny, určite však nie je dobrý nápad pustiť sa do pílenia v kraťasoch a plážových šľapkách.

  • Píľte na otvorenom priestranstve a nie v uzavretej garáži. Výfukové plyny vašim pľúcam nesvedčia
  • Pílu vždy držte pevne oboma rukami a nedvíhajte ju nad úroveň pliec. Ak necítite v postoji a rukách istotu, nájdite si lepšiu polohu. Jemne sa rozkročte pre lepšiu stabilitu, vyhýbajte sa blatu, snehu, či klzkým povrchom.
  • Nikdy nezačnite píliť, ak je v osi lišty iná osoba. Nikdy neviete, kedy sa vám môže roztrhnúť reťaz, alebo čosi vyletí z reznej ryhy von. Dávajte pozor aj na svoje nohy a ostatné časti tela.
  • S naštartovanou pílou neprechádzajte s miesta na miesto. Nakopnutie teplej píly je otázkou jediného trhnutia.
  • Tak ako držíte pevne v rukách pílu, rovnako pevne musíte mať uchytené drevo, s ktorým pracujete. Ak nemáte pomocníka, drevo si môžete pristúpiť nohou, niekedy však lepšie poslúžia kozy.
  • Ak cítite, že je reťaz tupá, nesnažte sa silným tlakom pílu preťažovať.

Ako sa starať o pílu?

Priebežná údržba mnoho času nezaberie. Po každom pílení očistite pílu od pilín a oleja, nemusíte však kvôli tomu demontovať kryt lišty. Pomôžte si tenkou paličkou, ktorá sa dostane všade, kam treba. Najviac pozornosti budete venovať reťazi. Kým sa nenaučíte brúsiť si ju doma s pilníkom a mierkou, či špeciálnou, cenovo dostupnou brúskou, využiť môžete služby niektorej z miestnych firiem. S dvoma reťazami budete mať vždy čím pracovať. Kontrolovať treba aj vzduchový filter. Nájdete ho pod vrchným krytom, hneď vedľa sviečky. Ak sa zanesie drevným prachom, vyperte ho. Dávajte však pozor, aby sa nečistoty nedostali do motora. Časom si sami nájdete ďalšie úlohy.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 265
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 903
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 241
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 043
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 823
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 798
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie