SME

Čo patrí na skládku a čo do kontajnera?

Triedenie odpadu sa od budúceho roka stane povinnosťou pre všetkých. Kým niektoré domácnosti sa snažia správať ekologicky už niekoľko rokov, iné si budú musieť privyknúť na drobné zmeny. Ako sa nezamotať pri triedení odpadu a mať všetko pod kontrolou? Je

(Zdroj: Stock.XCHNG)

to jednoduchšie, ako sa môže zdať.

Všetko sa začína už pri nakupovaní. Čím viac obalov si s tovarom donesiete domov, tým viac starostí budete mať pri ich triedení a vynášaní. Kúpite si radšej 250 gramov mletej kávy vo vákuovom vrecúšku, alebo 36 kávových kapsulí, ktoré sú zabalené v niekoľkých kartónových škatuľkách? Z oboch pripravíte rovnako kvalitné espresso, druhá alternatíva však smetný kôš zaplní viac. Výber je na vás. Prečo však platiť za veci, ktoré končia bez využitia v smetnom koši?

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie všetky obaly sú rovnaké. Ak na nich nájdete trojuholníkový symbol so šípkami o možnosti recyklácie, namiesto skládky so zmiešaným odpadom môžu skončiť v recyklačnej linke. Odpadkový kôš síce nebude prázdnejší, odpad však budete musieť triediť aj tak.

SkryťZatvoriť reklamu

Je to jednoduché

Keď pošlete svoj smetný kôš na večný odpočinok a vymeníte ho za modernejší, triedenie odpadu vám nezaberie žiadny čas navyše. Každý kus poputuje do tej nádoby, ktorá je určená pre konkrétny druh triedeného odpadu. V ponuke sú hygienické koše ovládané pedálom s vnútornými oddelenými nádobami, ale aj sady troch či štyroch vedier, ktoré je možné zabudovať za dvierka kuchynskej linky.

Aj keď treba rátať s malou vstupnou investíciou, manipulácia s košmi je omnoho jednoduchšia ako s igelitovými vrecami. A to nielen v domácnosti, ale aj pri ich vynášaní. Výhodou je, že na triedenie odpadu môžete nabiehať postupne. Pre začiatok môžete začať s plastmi, neskôr pridáte aj papier a sklo. Prispôsobiť sa budete musieť možnostiam mesta či obce, kde žijete.

SkryťZatvoriť reklamu

Nevypláca sa pustiť do skladovania triedeného tovaru dočasnými, jednoduchšími riešeniami. V konečnom dôsledku aj tak pre pohodlie prejdete na tie, ktoré ste zo začiatku odmietali.

Pravidlá sa rôznia

To, ktorý odpad kam patrí, závisí od firiem, s ktorými mesto či obec pri zbere spolupracuje. Všetko sa točí okolo farebných vriec a kontajnerov, ktorým sekunduje vopred ohlasované zbieranie ďalších triedených odpadov. Ako sa treba správať, to vám prezradí samospráva. Je to práve ona, ktorá účtuje smetné a zabezpečuje všetky služby s tým súvisiace. Poplatok za smetné nie je daň. Je to úhrada za služby, ktoré vám poskytuje. A to nielen vývozom zberných kontajnerov, ale aj ukladaním iných druhov odpadov na zbernom dvore či konzultáciami.

Papier nie je večný

Do modrého kontajnera patrí papier bez ohľadu na to, v akej forme je. Noviny, časopisy, kartóny, škatule, zošity či kancelársky papier, všetky môžete bez obáv vhadzovať dnu. Dôležité je iba to, aby neboli mokré, mastné alebo znečistené, pretože by mohli znehodnotiť obsah celého kontajnera.

SkryťZatvoriť reklamu

Nemusíte mrhať čas vyberaním kovových spiniek alebo plastových fólií na okienkach obálok. Ich vytriedenie si zabezpečí firma pri spracovaní. Čo však do kontajnera na papier nepatrí, sú plienky a hygienické potreby. Opätovne nemožno použiť ani papier z obalov na vajíčka či roliek toaletného papiera. Vlákna v nich sú prikrátke, papier z nich už vyrobiť nemožno. Celkovo možno papier recyklovať iba 5- až 7-krát.

Plasty bez mastnoty a chémie

Do žltých kontajnerov na plasty putuje nezanedbateľné množstvo domáceho odpadu. Popri plastových fľašiach z nápojov ide hlavne o tégliky z mliečnych výrobkov, igelitové vrecká a potravinové obaly, fólie, igelitové tašky a ostatné plastové obaly. Drobné znečistenie nie je prekážkou, dôkladné umytie sa vyžaduje iba pri obaloch znečistených od olejov a tukov. Tie môžu recykláciu skomplikovať.

SkryťZatvoriť reklamu

Obaly dávame do kontajnera deformované tak, aby zaberali čím menej miesta. Papierové etikety či plastové zátky fliaš odstraňovať netreba, na ďalšie spracovanie však nesmú putovať obaly od chemických látok, hliníkové viečka a výrobky z PVC. Pri jeho zahriatí sa do ovzdušia uvoľňuje nebezpečný chlór.

Zo starého skla izolácia

Sklo je možné recyklovať opakovane takmer bez obmedzení. Či sa späť vráti vo forme fliaš, alebo izolácie zo sklených vlákien, je už na stratégii spracovateľa. Do zberných kontajnerov patria fľaše od nápojov, sklené nádoby, rozbité poháre a výplne okien.
Vyhnúť sa treba vkladaniu vrstveného skla z automobilov, skla s drôtenou výplňou, zrkadiel či porcelánu. Všetky nádoby musia byť prázdne a bez uzáverov z iných materiálov. Nespoliehajte sa na to, že do kontajnera dnu nikto nevidí.

SkryťZatvoriť reklamu

A čo s obalmi z nápojov?

Pri triedení vrstvených papierových obalov z mlieka, džúsov a nápojov mnohí narazia na problém. Kam s nimi? Univerzálna odpoveď neexistuje. Niektoré firmy ich dokážu vytriediť z papierového odpadu, iné ich očakávajú medzi plastmi či v špeciálnych kontajneroch, ktoré sú pripravené výhradne pre ne. Ak neviete nájsť odpoveď priamo na mieste, skúste pozrieť na web mesta či obce. Bolo by na škodu, ak by končili v zmiešanom komunálnom odpade.

Triedením sa však úloha nekončí

V domácnostiach vzniká množstvo ďalších odpadov, ktoré si zasluhujú pozornosť. Nespotrebované lieky môžete na likvidáciu odovzdať v lekárni, starú elektroniku, žiarovky a batérie môžete v predajni vymeniť za nové. O ich likvidáciu sa prostredníctvom partnerov postará predajca.

SkryťZatvoriť reklamu

Obce a mestá prevádzkujú zberné dvory, kde vás zbavia zvyškov farieb, riedidiel a chemikálií, starých akumulátorov, autobatérií, textilu či iných druhov odpadu. Ide o nebezpečné odpady, ktoré si vyžadujú špeciálnu manipuláciu a spracovanie. Odovzdať tu môžete na recykláciu aj kovy, o ktoré je vždy núdza.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 836
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 414
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 864
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 463
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 888
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie