SME

Kto si čo zaseje, to bude žať

Sú malé, nenápadné a nebyť pestrofarebných obalov s krásnymi fotografiami, iba málokto vytuší, čo z nich po zasiatí do zeme vyrastie. Špecializované záhradkárske predajne po zime ožili a s neprehliadnuteľnými stojanmi nelenia ani supermarkety. Už ste nakú

(Zdroj: Stock.XCHNG)

pili osivo pre svoju záhradku?

Koniec zimy je výzvou pre každého záhradkára. Musí sa rozhodnúť, ako čo najefektívnejšie využiť obrobenú pôdu tak, aby zo seba vydala maximum. Každý rok sa objavujú na trhu nové hybridy zeleniny a nikto vopred nevie, či staviť na osvedčené odrody z minulých rokov, alebo skúsiť čosi nové. Aj keď je dodávateľov osív iba niekoľko, každý z nich sa snaží presvedčiť vás, aby ste vyskúšali všetko.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No nezáleží len na odrode a hybridoch. Všetky majú čosi do seba a dokážu vzbudiť záujem. Čo nakoniec o úspechu či neúspechu rozhodne, je kvalita. Výrobcovia upravujú osivá tak, aby nesklamali. S čím sa stretnete na pultoch predajní?

SkryťZatvoriť reklamu

Morenie ochráni budúcu rastlinku

Pri výseve osiva do sterilného substrátu pre dopestovanie sadeníc na mladú rozvíjajúcu rastlinku nečíhajú takmer žiadne nebezpečenstvá. Všetko sa však mení, hneď ako výsev prebehne v parenisku, skleníku či na hriadke. Citlivé zárodky budúcich rastlín môžu byť napadnuté hubami alebo drobnými škodcami, čo znehodnotia celú snahu. Preto výrobcovia používajú chemickú ochranu na to, aby osivo ochránili.

Pri morení sa používajú najčastejšie fungicídy a niektoré druhy pesticídov. Často nechýba ani pigment, ktorý má úlohu indikátora. Z takéhoto osiva vyklíčia pevnejšie a odolnejšie rastlinky, ktoré nie sú v prvých dňoch vývoja náchylné na poškodenie. Chémie sa báť nemusíte. Je jej tak málo, že ak by aj v rastlinke zostala, jej množstvo je vo finále zanedbateľné.

SkryťZatvoriť reklamu

Škrupina, v ktorej sa skrýva život

Ak sú semienka rastlín príliš malé a nenápadné, ich výsev nie je najjednoduchší. V takýchto prípadoch je vhodné siahnuť po osive, ktoré je upravené obaľovaním. Každé semienko je obalené organickou hmotou v tvare guľôčky, ktorá má zväčša neprehliadnuteľnú, jasnú farbu.

Škrupina je vyhotovená z organickej hmoty, ktorá okrem ochrannej chémie zvyčajne obsahuje aj živiny, ktoré zásobujú klíčnu rastlinu v prvých fázach rastu. Používajú sa piliny či rôzne minerálne prášky, ktoré po styku s vodou stratia svoju pevnú konzistenciu alebo poľahky ustúpia klíčkom rastlín. Pravidelný guľatý tvar presnej veľkosti má ešte jednu výhodu. Umožňuje automatizáciu výsevu pomocou techniky.

Poznáte výsevné pásiky?

Čo sa však podstatne od ostatných osív líši, sú výsevné pásiky. Výrobca s presnými rozostupmi umiestni semienka na niekoľko metrov dlhý pás z polyvynilalkoholu, ktorý sa pri styku s pôdnou vlhkosťou zmení na gél. Ten sa potom úplne rozloží. Odpadá tak nutnosť jednotiť malé klíčne rastlinky a vždy je istota, že všetky semienka sú zasiate v rovnakej hĺbke. Klíčenie je tak rovnomerné a úrodu možno zberať naraz.

SkryťZatvoriť reklamu

Na jednom pásiku však nemusí byť vždy iba jedna odroda či dokonca druh zeleniny. Výrobca dokáže striedať niekoľko druhov šalátu, vytvoriť kombináciu reďkovky, šalátu a cibule či pripraviť rôzne zmesi pre bylinkové záhony. Niektoré rastliny sa tak môžu navzájom chrániť, inde je prínosom pestrosť plodín či možnosť ich postupnej výmeny na hriadke.

Výsevné pásiky sú fajn, s jednoduchou ručnou sejačkou sa však s nimi pracuje ešte o čosi jednoduchšie ako pri ručnom zahŕňaní zeminou. Samozrejme, osivá v nich použité môžu byť súčasne chránené morením.

Populárne sú zmesi

Nedokážete sa rozhodnúť, aký druh šalátu patrí do vašej záhradky alebo ktoré druhy mrkvy vám budú chutiť lepšie, či ulahodia oku? Potom nechajte výber na výrobcov a vyhľadajte vrecúška so zmesou osív, ktoré sú vždy prekvapením. Ušetria vašu peňaženku a vy si s minimálnou investíciou na malej hriadke užijete pestrosti. Obzvlášť obľúbené sú v posledných rokoch farebné kolekcie, ktoré zoskupujú rôzne kultivary zelenín. Čo poviete na žltú či fialovú mrkvu alebo zelený, žltý či ružový karfiol?

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré si dopestujete aj sami

Nie všetky semená je však nutné kupovať z obchodu, ak si ich dokážete vypestovať sami. Treba však vedieť vždy vyhodnotiť aj možné riziká. Vyhnúť sa treba osivu dopestovanému z hybridov, pretože každou ďalšou generáciou strácajú svoje vlastnosti. Hybridné osivá s označením F1 treba vždy zakúpiť znovu.

Pri pestovaní nie je možné nikdy zaručiť, že nedôjde ku kríženiu druhov a to aj v prípade, ak sa nachádzajú niekoľko stoviek metrov od seba. Preto je dopestovanie vlastného osiva zväčša spoľahlivé iba pri samoopelivých rastlinách. Vždy však počítajte s tým, že váš zámer sa nemusí podariť.

Čo so starým osivom?

Na každom balíčku s osivom sú vyznačené nielen dôležité údaje o odrode a druhu osiva, ale aj dátum jeho balenia a upotrebiteľnosti. Zdá sa, že výrobcovia často počítajú s tým, že osivo miniete v tom roku, keď ho kúpite. Nech sa akokoľvek budete prehrabávať v balíčkoch, zväčša narazíte na vrecká zabalené v minulom roku, ktoré treba upotrebiť do konca tohto roka.

SkryťZatvoriť reklamu

Dobre skladované osivo, ktoré je uložené v tme pri izbovej teplote, však svoju vitalitu stráca postupne. Preto sa jeho klíčivosť nekončí odbitím konkrétneho dátumu, ale postupne sa zvyšuje počet tých semien, ktoré nevyklíčia. Ak máte minuloročné zásoby, preverte si ich klíčivosť. Či už pri predpestovávaní sadeníc, alebo pred výsevom do voľnej pôdy.

Aj napriek snahe výrobcov sa môže stať, že z vrecúška, ktoré ste si kúpili, nevyrastie takmer nič. Preto sa vypláca vysievať osivá z viacerých zdrojov, aby ste nezostali bez úrody.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 099
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 786
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 221
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 548
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie