SME
reklama

Dajte pare v kuchyni zelenú

Varenie v pare je rýchle, úsporné a efektívne, avšak predsa sa mu v domácnostiach akosi vyhýbame. Mnohí si myslia, že tento spôsob úpravy je vhodný iba pre zdravú výživu a prípravu diétnych jedál. Nie je to však pravda. Kde sú kvalitné suroviny a čerstvá

zelenina, tam dokáže para robiť zázraky.

Málokto si však uvedomuje, že takýto spôsob varenia vyžaduje trochu zručnosti. Zelenina a kus ryby uvarené v pare budú stále chutiť iba ako parená zelenina s rybou. Aby pokrm dostal šmrnc, nezaobíde sa bez riadneho dochutenia, dresingu a omáčky. A to pýta kúsok zručnosti a skúseností. Ak vás v minulosti parné varenie sklamalo, dajte mu druhú šancu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrebnú výbavu máte možno aj doma

Kúpa elektrického parného hrnca, či špeciálnej parnej rúry nie sú nutnosťou. Dokážu varenie zjednodušiť, na to aby ste sa v pare naučili variť ich však nepotrebujete. Vystačíte si s obyčajným hrncom, do ktorého vložíte parák. Je iba na vás, či siahnete po klasike na knedľu, cedníku na cestoviny, alebo sa vyzbrojíte parákom z bambusu. V oboch prípadoch je dôležité, prehnať cez ne dostatok pary.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To je možné docieliť na sporáku alebo v elektrickej rúre, ktorej ohrev nastavíte na 100 °C. Sporák víťazí pri rýchlom varení zeleniny, ryže, bieleho mäsa a jemných surovín, rúra má kúsok navrch, ak sa rozhodnete pre prípravu červených druhov mäsa. Jemným zvýšením teploty nad hranicu bodu varu je možné prípravu urýchliť.

Malým domácim šprintérom je aj mikrovlnka, do ktorej si môžete dokúpiť trojdielny plastový parák s pokrievkou. Výhodou je, že aj napriek úspore času bude výsledná kvalita zodpovedať očakávaniam. Intenzívna para zamedzí vysychaniu surovín a zachová ich prirodzenú šťavnatosť.

Šetrí čas a vitamíny

Výhodou varenia v pare je, že je energeticky nenáročné. Spolu so surovinami stačí ohriať minimálny objem vody, ktorý sa mení na paru. Tá efektívne odovzdáva teplotu pokrmom a neraz dosahuje vyššiu teplotu, ako samotná voda v hrnci. Varenie je tak rýchlejšie a ušetrí približne tretinu času. Ak použijete parák v tlakovom hrnci, času môžete ušetriť až polovicu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kratší cyklus varenia šetrí vitamíny a bráni enzýmom, aby zvyšovali nutričnú hodnotu pripravených pokrmov. Kondenzujúca para z tkanív vylúhuje podstatne menej látok ako pri varení vo vode a tak si všetko zachováva aj viac farby, chuti a vône.

Má to však aj malý háčik. Použitie korenín je takmer nemožné. Ak pred varením počas marinovania nedokážu do štruktúry surovín preniknúť, aróma šíriaca sa s parou nie je všemohúca. Koreniny sa vyplavia do vody a všetko čo varíte odhalí svoju pravú chuť aj napriek tomu, že celá kuchyňa je prevoňaná bylinkami.

Ako zožať úspech u stolovníkov?

Aby šťavnatý kúsok mäsa z pary získal korenistý šmrnc a zelenina vyvážila svoju prirodzenú sladkú chuť slaným či kyslým doplnkom, nestačí iba naservírovať pestrofarebné menu z paráku do taniera. K vareniu treba prizvať aj ostatné suroviny, ktoré používate zvyčajne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tajomstvo úspechu sa skrýva v rýchlej príprave omáčok, redukcií, dresingov, na ktorých základ použijete vývar z parného varenia. Odraziť sa môžete kľudne od opraženej cibuľky, ktorú dochutíte koreninami, zjemníte maslom a zahustíte múkou či škrobom. Víno, smotana, mlieko či ostatné prísady sú povolené. Chybu nespravíte ani vtedy, ak štavnatý kúsok pareného mäsa prudko opečiete na panvici, aby zmužnel a získal jedinečnú vôňu a krehkú kôrku.

Mimochodom, vedeli ste o tom, že paráky sú v Ázii pri varení používané častejšie, ako rozpálené woky?

Aké sú elektrické parné hrnce?

Elektrický parný hrniec je ako rýchlovarná kanvica s časovačom. Jedna, či dve výhrevné špirály ukryté za bariérou z nelepivého povrchu ohrievajú vodu dovtedy, kým neuplynie prednastavený čas, alebo sa nespotrebuje všetka voda. Jednoduché hrnce používajú mechanický časovač, tie lepšie vybavené elektronický. Všetky zbierajú skondenzovanú paru do samostatného zásobníka, aby sa jednoduchšie čistili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme im odpustili to, že zaberajú v kuchyni miesto, vyzbrojené sú dvoma či troma nádobami s dierovaným dnom, ktoré je možné použiť pri varení súčasne. Bežnou výbavou je aj vanička na ohrievanie omáčok, varenie ryže či cestovín. Nie všetky plasty sú však rovnaké. Kým niektoré bez umývačky riadu neumyjete, na iné sa nenalepí ani cesto z parených buchiet. Výhodou je, ak je možné dna z nádob oddeliť. Iba tak je možné do hrnca vtesnať celé kurča.

Každý parný hrniec so sebou prináša do domácnosti dve výzvy. Treba nájsť miesto na jeho skladovanie a po každom varení sa nezaobídete bez umývania rozmerných nádob. To môže v časovom strese človeka veľmi rýchlo omrzieť.

Rúry bývajú rafinovanejšie

Parných rúr existuje viacero druhov, všetky však pracujú podobným spôsobom. Na výrobu pary využívajú ohrev vody zo zásobníka a ak je to potrebné, dokážu varenie urýchliť ďalšími spôsobmi ohrevu – teplovzdušným, či mikrovlnným. Ich výhodou je, že po zabudovaní do kuchynskej linky neprekážajú. Majú veľký vnútorný objem a umožňujú pripraviť niekoľko chodov súčasne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rúra nevyžaduje toľko starostlivosti a údržby ako parný hrniec, pretože príprava pokrmov prebieha v takých nádobách, aké si sami zvolíte. Či použijete varné sklo, keramické misky, kovové pekáče či priamo nádoby v ktorých budete menu servírovať je iba na vás.

Pri výbere však treba taktizovať a zamerať sa aj na detaily. Nie každá rúra umožňuje dolievanie vody za pochodu a nie všetky sú také univerzálne, ako by sa mohlo zdať. Pri rúrach existuje viacero druhov pary a každá z nich je dobrá na čosi iné.

Vlhká para má zvyčajne 96 °C a je akýmsi univerzálom nielen pre varenie, ale aj pre ohrev pokrmov, či sterilizovanie ovocia a zeleniny vo fľašiach. Intenzívna para má 110 °C a je akýmsi turbom pre rýchlejšie varenie jemných druhov mäsa a kompaktných pokrmov. Horúca para sa teplotou vyšplhá zvyčajne na 160 °C a vybičuje maximum z akéhokoľvek druhu červeného mäsa bez ohľadu na to, či ide o jahňacie rebierka, alebo kus hovädzej pečienky. Vždy zostanú šťavnaté s intenzívne rozvinutou chuťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Parné varenie je lákadlom hlavne pre tých, čo sú ochotní meniť svoje návyky v kuchyni. Namiesto toho, aby ste sa začali rozhliadať po nových pomocníkoch, skúste si to najprv s tým, čo už v kuchyni máte. Ak sa vám tento spôsob prípravy pokrmov zapáči, každé vylepšenie kuchyne už bude iba prínosom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 569
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 550
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 042
  4. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 921
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 799
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 584
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 083
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 176
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 081
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 659
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 406
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu