SME

Bezpečnostné dvere neželanú návštevu nevpustia

Na prvý pohľad sa nemusia líšiť od tých obyčajných. Môžu byť potiahnuté tapetou, obložené drevom či rafinovane sa skrývať pod plastom alebo sololitom. Ich dvojplášťové krídlo s výstuhami je však vyrobené z ocele, aby pevne vyplnilo zárubňu až do momentu,

(Zdroj: Stock.XCHNG)

kým pri príchode domov otočíte v zámke kľúčom. Bezpečnostné dvere sú natoľko odolné, že sa môžu stať pre zlodejov neprekonateľnou prekážkou.

Nech predajcovia tvrdia čokoľvek, existuje jediný spôsob, ako sa presvedčiť, do akej miery môžete veriť v spoľahlivosť produktu. Je to platný certifikát, ktorý udáva mieru bezpečnosti dverí. Vydáva sa samostatne pre každý konštrukčný prvok.

Jeden zo šiestich stupňov bezpečnosti určuje, aké náročné je ich prekonanie. Čím vyšší stupeň, tým vyššia bezpečnosť. Najpredávanejšie modely patria do triedy číslo tri.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezpečnostné dvere však nie sú univerzálnym liekom pre ochranu bytu či rodinného domu. Aj keď sú pri vlámaní najčastejším vstupným bodom, zradiť vás môžu okná, vstup z balkóna či iné stavebné otvory.

SkryťZatvoriť reklamu

Zárubňa na mieru

Dverné krídlo potrebuje pri zamykaní robustnú oporu, ktorú mu poskytuje zárubňa. Preto je zvyčajne súčasťou dodávky samotných dverí. Je zosilnená v mieste uzamykacích bodov, má pevné zvary závesov a neraz je celoobvodová, takže môže plniť aj úlohu dverného prahu. Aby bola naozaj bezpečná, je nutné, aby bola precízne zabudovaná do dverného otvoru.

Niektorí výrobcovia používajú pre tento účel bezpečnostné kotvy uchytené v stene, iní sa spoliehajú na jej vyliatie betónom. Ten bráni jej roztiahnutiu. Vo všetkých prípadoch je však dôležité jej správne zameranie pred objednávkou. Skúsených výrobcov neprekvapí ani 50-centimetrová hĺbka zárubne či dvaapolmetrová šírka dverného otvoru.

Niekedy je možné po úpravách použiť pôvodnú zárubňu. Obzvlášť v prípade nižších stupňov bezpečnosti.

SkryťZatvoriť reklamu

Želáte si presklenie?

Kým pri zárubni si môžete zväčša zvoliť iba farbu alebo vzor povrchovej úpravy, pri dverných krídlach existuje viacero možností.

Môžu mať špeciálnu protipožiarnu výplň, poskytujú rôzne úrovne tlmenia hluku a v závislosti od hrúbky a výplne sa menia aj ich tepelnoizolačné vlastnosti. Obvodové tesnenia chránia proti prievanu a dymu, expanzné pásky nalepené v poldrážke fungujú po aktivovaní ako požiarna zábrana. Kým pri bytových dverách sa zväčša snažíme byť nenápadní, na rodinných domoch si dávame na dizajne skutočne záležať.

Vybrať si možno z desiatok rôznych povrchov a to tak, že vnútorná a vonkajšia strana dverí môžu byť spracované odlišným spôsobom. Zvonku nenápadné dvere môžu v interiéri žiariť inováciou či prírodnými materiálmi, ktoré by na vonkajšej strane neobstáli.

SkryťZatvoriť reklamu

Už dávno neplatí pravidlo, že bezpečnostné dvere a presklenie nejdú dohromady. Práve naopak. Vďaka špeciálnej úprave a až dvojcentimetrovej hrúbke skla je možné preskliť podstatnú časť krídla bez zníženia jeho bezpečnosti. Dostupné sú aj bezpečnostné svetlíky, ktoré umožňujú vyplniť časť príliš veľkých stavebných otvorov. Novinkou sú tepelnoizolačné sklá, ktoré obstoja aj pri nízkoenergetických domoch.

Čím viac bodov, tým lepšie?

Bezpečnostné dvere sú vždy vybavené trezorovým zámkom, ktorý z jediného miesta ovláda istiace body rozmiestnené po ich obvode. Blokujú ich proti otvoreniu nielen na strane oproti závesom, ale aj na vrchnej a spodnej časti dverného krídla či v okolí závesov samotných. Ak zárubňa nie je celoobvodová, otvory pre uzamykacie obvody sú zabudované aj v podlahe.

SkryťZatvoriť reklamu

Aj keď má trezorový mechanizmus pevný počet ramien, istiacich bodov môže byť viac. To vtedy, ak výrobca namiesto ich hrúbky znásobí ich počet. Niektoré istiace body môžu byť pevnou súčasťou dverného krídla, takže tvoria mechanickú bariéru bez nadväznosti na samotný zámok. Zabraňujú tomu, aby bolo možné dvere zosadiť zo závesov.

Počet uzamykacích bodov je zvyčajne marketingovým ťahom. Ak sú umiestnené na všetkých stranách dverí, nezáleží na tom, koľko ich v skutočnosti je. Podstatná je ich pevnosť.

Nie je kľúč ako kľúč

K bezpečnostným dverám si zväčša môžete vybrať akúkoľvek zámkovú vložku, ktorá triedou bezpečnosti zodpovedá zvyšku výbavy. Keďže trezorový zámok kladie pri odomykaní vyšší odpor ako ten, ktorý sa zvyčajne používa vo dverách, najčastejšie sa môžete stretnúť s vložkou s ozubeným kolieskom. Rôzne zámkové vložky poskytujú nielen odlišnú úroveň bezpečnosti, ale aj komfort v situáciách, ak stratíte kľúč.

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré je možné preprogramovať na novú sadu kľúčov, iné sú dodávané s tromi rôznymi sadami, ktoré sú odlíšené farebne. Ak si prestanete byť istí tým, že vaše súčasné kľúče sú spoľahlivé, vložku si zasunutím kľúča z novej sady preprogramujete sami. Ak si chcete spraviť prehľad o tom, čo všetko dnešné zámkové vložky dokážu, navštívte špecializovanú predajňu, kde vám o nich prezradia viac ako v predajni s dverami.

Aj tú najbezpečnejšiu vložku však treba chrániť robustným kovaním, ktoré je súčasťou každých bezpečnostných dverí. Tak má omnoho vyššiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu ako oceľ, z ktorej je vyrobený plášť samotných dverí.

Doplnkovú úroveň komfortu však môže ponúknuť aj samotný výrobca dverí. Doplnkový guľový zámok nahrádzajúci kľučku je pri vymknutí rovnako praktický ako špeciálne páčky a doplnky proti zabuchnutiu.

SkryťZatvoriť reklamu

A čo príslušenstvo?

Tiež si nedokážete predstaviť vchodové dvere bez panoramatického priezorníka, ktorý vám umožní pohľad na chodbu? Alebo vás nemilo prekvapilo, že klopanie prstom na kovové dvere takmer nepočuť? Ponuka doplnkov je skutočne pestrá. Niektoré sa zameriavajú na komfort, iné na doplnkovú bezpečnosť.

Čo by ste povedali na bezpečnostnú páčku, ktorá je vynovenou verziou bezpečnostnej retiazky? Pri zaklopení zablokuje dvere tak, aby ich bolo možné odchýliť iba na niekoľko centimetrov. Výhodou je, že je možné namontovať ju do výšky, ktorú obslúžia aj malé deti.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie