SME

Speváci v záhradách

Jar je v plnom rozpuku a prácu v záhrade či výlety do prírody vám svojím spevom budú spestrovať operení speváci. Ktorí to sú?

Drozd čierny - spoločenský

Keď sa v záhrade začneme zvŕtať s rýľom a motykou, je nám do spevu, no svojím trilkovaním nám konkuruje onakvejší spevák - drozd čierny (Turdus merula), ľudovo nazývaný kos. Zostáva u nás aj cez zimu - dokonca počas teplejších nocí ho možno počuť spievať už v januári či vo februári. S príchodom jari však nastáva čas jeho pravidelných ranných a podvečerných speváckych vystúpení.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento vcelku nenápadný obyvateľ miest, sídliskových parkov a záhrad, dokáže svojím flautovým hlasom vyčarovať tie najrozmanitejšie melódie. Najradšej pri svojom prednese sedí na konári stromu či na elektrických drôtoch. Inak sa rád pohybuje aj na zemi a spomedzi lístia či zeme vyhrabáva dážďovky či hmyz. Dokonca vie vystriehnuť chvíľu, keď okopávate záhradu a kráča za vami po čerstvo prekyprenej pôde, pretože vie, že ho tu čaká dostatok potravy. To potvrdzuje fakt, že je spoločenský a ľahko si zvyká na človeka.

SkryťZatvoriť reklamu

Drozd plavý - opakuje motívy

drozd_plavy.jpgSťahovavý príbuzný drozda čierneho je drozd plavý (Turdus philomelos). Líši sa sfarbením – zatiaľ čo „kos má žltý nos“ a čierne perie, drozd plavý nosí hnedé prskané šaty, vďaka ktorým splýva so svojím prirodzeným prostredím. Jeho spev sa podobá na spev drozda čierneho, líši sa však zdanlivou maličkosťou – rád po sebe opakuje jednotlivé slohy. Melódiu, ktorú práve vymyslí, raz alebo aj niekoľko ráz zopakuje, a potom prejde k ďalšiemu motívu.

Žltochvost domový - ranné vtáča

Žltochvost domový (Phoenicurus ochruros) si vyslúžil prezývku „kominárka“, pretože po marcovom prílete z teplých krajín si zakladá hniezda na strechách domov, v rímsach a iných bezpečných zákutiach, ktoré ponúkajú zltochvost_domovy.jpgľudské obydlia. Oficiálny názov nie celkom presne vystihuje jeho sfarbenie – inak nenápadné sivočierne šaty dopĺňa krikľavý oranžový chvost, ktorý vidno najmä pri lietaní.

SkryťZatvoriť reklamu

Takisto žltochvosta vystihuje typický nepokojný postoj, pri ktorom sa neustále ukláňa a trasie chvostom. Jeho spev síce obsahuje jeden jediný a donekonečna sa opakujúci motív, napriek tomu neodmysliteľne patrí ku koloritu vidieckych aj mestských večerov a rán. Mimochodom, žltochvost je skutočné ranné vtáča a trilkovať začína už za brieždenia či dokonca za tmy.

Kanárik - ako strelka kompasu

kanarik.jpgMnohí si ho predstavujú ako pestrofarebné vtáča chované v klietke. Málokto vie, že kanárik poľný (Serinus serinus) predstavuje všedného obyvateľa našich polí a záhrad. Hoci je o čosi menej pestrý než jeho vyšľachtení bratranci, takisto na ňom prevláda žlté sfarbenie. Počas nápadného vŕzgavého spevu sedí najčastejšie na elektrických drôtoch a pohybuje sa zo strany na stranu, čo zoológ Alfréd Brehm prirovnal k pohybu magnetickej strelky kompasu.

SkryťZatvoriť reklamu

Penica - nenápadná, ale veselá

penica.jpgJarnú veselosť do záhrad na jar prinášajú penice. Najznámejšia, penica čiernohlavá (Sylvia atricapilla), vysedáva v korunách stromov či v kríkoch na tých najskrytejších a najnenápadnejších miestach, takže neraz márne hľadáme pôvod zvučného a melodického spevu vychádzajúceho z hĺbky bujnej vegetácie.

Slávik - najlepší spevák

slavik.jpgSpomedzi jarných spevákov sa nie nadarmo za najzdatnejšieho považuje slávik. Pestrosť jeho spevu prevyšuje ostatné vtáky a pokiaľ ide o intenzitu slávikovho hlasu, ostatní operení kolegovia sa s ním vôbec nemôžu porovnávať. Slávik (Luscinia megarhynchos) prilieta až v polovici apríla a na rozdiel od väčšiny jeho kolegov rád spieva v noci. Nekonečná zmes neustále sa obmieňajúcich melódií sa nesie na obrovskú vzdialenosť a nie náhodou vytvára nezabudnuteľnú kulisu aprílových a najmä májových nocí. S príchodom leta a hniezdením v júni totiž jeho spev utíchne a zo slávika sa stáva nenápadný obyvateľ záhradných či lesných krovísk.

SkryťZatvoriť reklamu

Autor: Monika Almássyová

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie