Zatiaľ čo pestrofarebné lístie padá z korún stromov, korene ukryté pod zemou pracujú na plné obrátky. Snažia sa preniknúť do neprebádaného okolia, aby z pôdy načerpali nové živiny a energiu potrebnú pre prezimovanie a jarný štart. Nie je preto prekvapením, že práve jeseň je ideálnym obdobím pre výsadbu.
Kvalitný výpestok určený pre výsadbu v záhrade spoznáte na prvý pohľad. Musí byť svieži, pružný, pevného vzrastu a s bohatým koreňovým systémom, ktorý na ceste z ovocinárskej škôlky nestihol zaschnúť. Čím čerstvejší je, tým lepšie sa po výsadbe prijme.
Vyberajte dôkladne
Kým v ťažkých pôdach v podhorských oblastiach budú musieť výpestky z teplých úrodných nížin investovať neprimerané množstvo energie do toho aby sa ujali, horským výpestkom zmena k lepšiemu prospeje. Pôvod stromčeka preto nepodceňujte a hľadajte informáciu o škôlke na etikete. Uprednostňujte slovenských množiteľov a snažte sa vyhľadať vždy toho najbližšieho. Práve u nich nájdete odpoveď na otázku, pre ktorú odrodu sa rozhodnúť. Líšia sa nielen vlastnosťami plodov a termínom dozrievania, ale aj nárokmi na prostredie a odolnosťou voči chorobám a škodcom.
V niektorých prípadoch vám pestovatelia môžu odporučiť výpestky, ktoré boli škôlkované v nížine aj napriek tomu, že plánujete ich výsadbu v horách. Vystavenie nížinným holomrazom ich mohlo vyzbrojiť vyššou imunitou ako vysoká snehová pokrývka v horskej oblasti.
Hľadáte malý stromček, ktorý zarodí už rok po výsadbe, alebo túžite po mohutnom strome, ktorý bude rodiť v plnej sile celé desaťročia? Potom sa musíte rozhodnúť, či si zakúpite zákrpok s korunou vo výške 60 - 70 centimetrov, polokmeň s korunkou vo výške 120 - 150 centimetrov, alebo vysokokmeň rozvetvujúci sa vo výške vašej hlavy. Tempo rastu udáva podpník, ktorý je živiteľom kultúrnej odrody.
Jamu pripravte vopred
Aby sa koreňový systém v ťažkých pôdach po výsadbe zotavil čo najrýchlejšie, jamu treba vyhĺbiť s predstihom. Mala by byť viac ako pol metra hlboká a približne meter široká. Takto vytýčený priestor umožní novým korienkom rýchlejšie prerastať do okolia.
Prevzdušnenie pôdy a obnova jej mikroflóry je rozhodujúca a tak nespravíte chybu, ak zryjete dno a okraje jamy tak, aby boli prevzdušnené. Ťažkú a neúrodnú pôdu vyvezte bokom a pripravte si na zásyp kvalitnú ornicu s prídavkom odležaného kompostu a neutrálnej rašeliny. Použitiu čerstvého hnoja či umelých hnojív sa vyhnite. Zemina musí byť jemne spracovaná, aby priľnula ku koreňom a mať dostatočnú zásobu živín pre prvý rok rastu.
V dobrej pôde hĺbte iba takú jamu, aby pojala koreňový systém výpestku. Príliš dôkladná príprava by mohla vyvolať kvetináčový efekt, ktorý by zbrzdil zakoreňovanie a spomalil nástup úrody.
Bez opory si v prvých mesiacoch stromček neporadí a tak sa môžete poobzerať po kolíku, ktorý by mal siahať do výšky budúcej korunky. Zabiť ho treba do pevného dna jamy ešte pred výsadbou, pretože v prihrnutej zemine pevne držať nebude.
Výpestok zrezávajte opatrne
Už od momentu kúpy treba dbať na to, aby si výpestok zachoval svoju kondičku. Treba ho chrániť pred prudkým slnkom, mrazom, prievanom a suchom. Vyvarujte sa dlhodobému parkovaniu v tôni domu a vysaďte ho do pripravenej jamy čím skôr.
Pri prehliadke koreňového systému treba zrezať na zdravé drevo všetky neživé časti, poškodené korienky a ulomené časti, aby sa zabránilo ich zahnívaniu v zemi. Väčšina výpestkov je v škôlkach zo zeme vyorávaná, takže drobným poškodeniam sa vyhnúť nemožno. Ak je povrch koreňov zvrásnený, niekoľkohodinový pobyt vo vodnom kúpeli obnoví ich sviežosť a budete mať ihneď jasné v tom, ktoré časti zostanú a ktoré nie.
Rezom by mala prejsť aj korunka, ktorej bohatosť musí zodpovedať sile koreňového systému. Zvyčajne sa necháva päť okrajových vetiev a stredová os, ktoré sú zakrátené na 5 až 6 očiek tak, aby posledné z nich smerovalo vždy smerom von. Inú taktiku rezu možno voliť pri odlišných pestovateľských tvaroch či reze broskýň. Správny rez zaistí dobrý tvar koruny a zamedzí vysileniu stromčeka po zasadení.
Ako hlboko sadiť?
Pri výsadbe platí pravidlo, že stromček musí byť v pôde tak hlboko, ako v nej bol zasadený v pestovateľskej škôlke. Koreňový kŕčok patrí tesne pod úroveň pôdy. Preto treba hĺbku jamy upraviť kužeľovitým násypom zeminy tak, aby na ňom pohodlne spočinuli korene. Oporný kôl plní nielen kotviacu úlohu, ale dokáže stromček aj chrániť. Preto by mal byť vždy na južnej strane, aby kmienok ochránil pred prehrievaním počas zimných mesiacov.
Aby korene získali po výsadbe dokonalý kontakt so zeminou, pomôže im jednoduchá príprava. Rozmiešajte preosiatu hlinu vo vode, aby vznikla blatová kaša a namočte v nej dôkladne koreňový systém tak, aby boli všetky korienky dokonale obalené. Pri zásype a utláčaní zeminy počas sadenia vznikne tesný kontakt, ktorý zaistí rozvetvovanie koreňov v novom prostredí.
Pomocník je pri výsadbe vítaný a zeminu treba vždy navŕšiť tak, aby o 10 centimetrov presahovala po dôkladnom utlačení výšku terénu. Vplyvom zrážok a mrazu sadne a do jari sa zrovná s terénom. Nezabudnite na uviazanie ku kolu, ktoré nesmie obmedzovať kmeň v raste ani vtedy, ak stromček s klesajúcou zeminou klesne nadol. Stromček treba kotviť minimálne na dvoch miestach a využiť voľný, osmičkový uzol.
V lokalitách, kde má k čerstvej výsadbe prístup zver, chrániť ju treba proti ohryzu a to až do výšky 150 centimetrov. Či sa rozhodnete pre plastové zábrany, alebo si vytvoríte svoju vlastnú z pletiva, je iba na vás.
Nenechajte ho vyschnúť
Voda je dôležitá a kým pôdu prikryje snehová pokrývka, bude treba dbať o riadnu zálievku. Nárazovú a výdatnú. Aby sa voda neodparovala, povrch hliny treba vždy nakypriť, aby sa prerušili pôdne kapiláry. Ak nie je stromček za vaším domom a na chalupu každý víkend necestujete, prikryte pôdu mulčom zo slamy, sena či iného materiálu. Zabránite tak jeho vyschnutiu. Pozornosť treba venovať aj suchej mrazivej zime, ktorá bez snehovej pokrývky vysáva zo zeminy zásoby vlahy.
Jar preverí vašu snahu
Nadchádzajúca jar ukáže, či mala vaša snaha nejaký význam. Pučiaci stromček sa začne preberať k životu a ak ste zaistili jeho správny rez pred výsadbou, očakávať môžete zdravé a hrubé prírastky, ktoré budú základom jeho budúcej koruny.
Aj napriek tomu, že ste všetko spravili, ako treba, sa môže stať, že stromček na jar nevypučí. Ak do polovice mája neprejaví žiadne známky života, treba ho vykopať zo zeme a oživiť jeho koreňový systém jedno- či dvojdňovým vodným kúpeľom. Po následnom orezaní mŕtvych koreňov a silnom reze nadzemnej časti by mal po silnej zálievke vypučať v plnej miazge.