SME

Pomôžte vtáčatám prekonať zimu

Aj keď sa predpovede meteorológov o tuhej storočnej zime zatiaľ nezačali napĺňať, vtáčatá, ktoré cez leto obývali les, začínajú sondovať v okolí našich príbytkov.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Každý, kto cez zimu prikrmuje vtáčatá vie, že si veľmi dobre pamätajú, kde ich minulý rok čakala hojnosť potravy. Čvirikajú a prelietajú z miesta na miesto a čakajú, kým sa odložené kŕmidlo opäť objaví na pôvodnom mieste. Ak sme sa rozhodli premiestniť ho na nové, chvíľu im trvá, kým si naň zvyknú. Prijali našu pomocnú ruku a očakávajú ju opäť. Bez ohľadu na to, či je na zemi snehová pokrývka, alebo zúri sychravá, daždivá jeseň.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na škodu či na úžitok?

Kŕmidlá majú svojich fanúšikov i odporcov. Kým jedni tvrdia, že sme vtáčatá obrali o ich prirodzený zdroj obživy a v mnohom závisia od našej štedrosti, iní sú presvedčení, že prikrmovanie oberá populáciu operencov o ich húževnatosť. Zasahujeme do ich životného prostredia, uberáme im porasty, ktoré sú skrýšou a zdrojom obživy, no súčasne okolo seba rozhadzujeme množstvo odpadkov, ktoré sa stali ich každodenným chlebíčkom.

SkryťZatvoriť reklamu

Kŕmidlá však majú mnohoročnú tradíciu a vtáčatá sa k nim opätovne vracajú. Ak ich umiestnime na správne miesto a naplníme zdravými pochúťkami z prírody, môžeme len pomôcť. Atraktívnymi sa stávajú koncom októbra a záujem o ne pretrváva až do neskorého marca.

Čo ponúknuť a čo nie?

Pri kŕmení nikdy netušíme, kto sa zastaví na hostine, a preto treba počítať s tým, že rôzne druhy vtáčat majú rôzne stravovacie návyky. Čím pestrejšie menu im pripravíme, tým vyššia pravdepodobnosť je, že sa nám naskytne viac ako pohľad na zvedavé sýkorky a nenásytné drozdy.

Hmyzožravce majú najväčší záujem o živočíšne tuky a olejnaté semená. Ulahodíme im neúdenou bravčovou slaninou, baraním alebo hovädzím lojom, kosťami so zvyškami mäsa, slnečnicou, makom či semenom repky.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri tukoch je potrebné myslieť na to, ako sa budú správať, ak sa do nich oprú teplé slnečné lúče. Kým lojom naplnené misky ustoja aj nezvyčajne teplé dni, bravčová masť zmiešaná so semienkami sa môže rozpustiť a vypadnúť z misky zavesenej hore dnom.

Všetky druhy semienok

Semenožravé vtáctvo potešia všetky druhy semienok, ktoré prechádzajú našimi domácnosťami. Proso, pohánka, ovsené vločky, nahý ovos či rôzne zmesi z chovateľských predajní sú istou voľbou. Neraz obsahujú aj semená tráv či nekultúrnych rastlín, ktoré sú prirodzenou súčasťou vtáčieho jedálnička. Pšenica, jačmeň či iné krmoviny sú pre ne nezaujímavé.

Plodožravce sa potešia jablkám, šupkám z ovocia, vareným zemiakom, strúhanej koreňovej zelenine či sušeným hrozienkam. Je nezmyslom prinášať do kŕmidla plody z prechádzok po prírode, kde by si ich vtáčatá našli aj samy.

SkryťZatvoriť reklamu

Ponuku možno doplniť varenou ryžou, nesolenými orieškami či dokonca strúhankou. Vtáčatá si i tak spravia v kŕmidle poriadok samy a ukážu, čo im chutí a čo nie. Šikovnými zobáčikmi vyhádžu na zem všetko, čo im nepadne na úžitok. Do kŕmidlá rozhodne nepatria zvyšky neskonzumovaných pokrmov a suroviny, ktoré podliehajú rýchlej, nekontrolovateľnej skaze.

Kam patrí kŕmidlo?

Búdka najviac pasuje tam, kde sa vtáčatá budú cítiť najlepšie a budú chránené pred predátormi a nevítanými hosťami. Kým v paneláku je jediným vhodným miestom balkón či parapeta, na dvore či v záhrade je úplne iná situácia.

Kŕmidlo patrí do výšky aspoň 150 centimetrov nad zemou na voľné a prehľadné miesto, ktoré odhalí blížiacu sa mačku či kunu. Keďže mnohé vtáčatá si do kŕmidla prichádzajú iba po drobné sústa, ktoré konzumujú na bezpečnejšom mieste, je vhodné, ak sa v tesnej blízkosti nachádza drevitý porast či vyvýšené, bezpečné útočisko.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak poznáte miesta, ktoré sa stali pre vtáky oddychovými, odhadnete rýchlo, kam kŕmidlo patrí. Vždy však ide o kompromis. Na rozdiel od vtáčat nemáme krídla, a tak musíme myslieť na pohodlné dopĺňanie dobrôt.
Pri loji, slanine či živočíšnych tukoch treba hľadať strategické miesta, aby sa nestali ľahkou korisťou štvornohých lovcov. Ochranná sieťka na hrudke loja ich nezastaví a tak treba siahnuť po dokonalejších bariérach. Pri tukoch treba počítať aj s čímsi ďalším. Vtáčatá si po kŕmení čistia zobáčiky, a tak sa balkónové šnúry na bielizeň stanú ich dentálnou niťou.

Aké je najlepšie?

Každé kŕmidlo má dve dôležité úlohy. Zaistiť jednoduchý prístup k potrave a ochrániť ju pred rozfúkaním po okolí a znehodnotením snehom a zrážkami. Preto sa najviac osvedčili prístrešky s presahujúcou strieškou a nízkymi bočnicami. Tie nielenže zabraňujú vyfúknutiu semienok, ale sú aj pristávacou rampou pre návštevníkov.

SkryťZatvoriť reklamu

Na použitom materiáli nezáleží. Či už ide o drevo, kov alebo plast, dôležité je opracovanie. Ostré hrany sú neprípustné.

Veľkosť kŕmidla určí, aké druhy k vám zavítajú a aké nie. Väčšie kŕmidlá dávajú šancu, že okrem sýkoriek, brhlíkov, červienok a hýľov sa zastavia na hostinu aj drozdy, straky, sojky a ďatle. Kŕmidlá sú často primalé, a tak je šanca na urodzenú návštevu veľká.

Stretnúť sa možno aj s kŕmidlami zásobníkovými, ktoré sú najčastejšie vyhotovené z drôteného pletiva či plastu. Sú akýmsi silom, ktoré stačí dopĺňať v dlhších časových intervaloch. V spodnej časti má vyberací otvor, cez ktorý sa vtáčatá dostanú k vytúženej potrave.

Je úplne jedno, či sa rozhodnete pre kŕmidlo z obchodu, alebo si ho z nepotrebných zvyškov materiálu vyrobíte sami. Ak nemáte dostatok odvahy pustiť sa do skrutkovania a pritĺkania klincov, začať môžete hoci aj prázdnou PET fľašou. Ak v spodnej tretine vyrežete otvor a po zavesení ju naplníte semienkami, vytvoríte tak kŕmidlo pre malé vtáčatá.

SkryťZatvoriť reklamu

Pozorujte ich návyky

Vtáčatá majú svoj biorytmus a s veľkou presnosťou sa do kŕmidla vracajú v rovnakých časových úsekoch dňa. Takmer by bolo možné nastaviť si podľa nich hodinky. V priebehu dňa sa striedajú rôzne druhy a pri dlhšom pozorovaní zistíte, že ide stále o rovnakých jedincov, z ktorých niektorých môžete poznať z predchádzajúcich rokov.

Vtáčatá očakávajú, že sa prispôsobíme ich rytmu, a je vhodné vypestovať si návyk pravidelného dopĺňania krmiva tak, aby vždy našli svoju vytúženú dávku potravy. Sú sklamané, ak je kŕmidlo prázdne, a vracajú sa doň znova, kým nezaženú hlad.

Pri ich pozorovaní pomôže webová kamera, ktorá spolu so softvérom odhalí, ktorí návštevníci sa cez deň zastavili, a na zahodenie nie je ani fotoaparát s funkciou časozberného snímania, ktorý pomôže pri odhalení ich denného režimu.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak ste doposiaľ kŕmidlo nepripravili, strávte tvorivé popoludnie v dielni, vyberte sa do knižnice po encyklopédiu nášho vtáctva a pripravte zásoby, aby ste mali nové kŕmidlo čím plniť, kým sa neozve včasná jar.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 888
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 841
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 075
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 711
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 074
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie