SME
reklama

Masť sa vracia

Najnovšie výskumy potvrdili to, čo naši predkovia vedeli už dávno – masť obsahuje zdraviu škodlivé látky, zatiaľ čo umelé margaríny nás posielajú do hrobu.

Tuky sú mimoriadne dôležité na správne fungovanie nášho organizmu. „Kto maže, ten jede.“ V našom každodennom živote to platí nielen obrazne, pretože tuky sú zdrojom energie, stavebných látok pre bunky a ďalších metabolitov, ktoré sa s nimi z tráviacej sústavy aj vstrebávajú.

Hoci tuky potrebujeme, stali sa strašiakom doby, lebo obsahujú dvakrát viac kalórií ako bielkoviny alebo sacharidy. Pritom viac ako na množstve záleží na kvalite tukov. Bohužiaľ, v rôznych potravinárskych výrobkoch sa dnes veľmi dobre maskuje významné množstvo lacných škodlivých tukov, často získaných procesom stužovania rastlinných olejov.

Paradoxne ich v našej strave súčasne kombinujeme s módnymi „low fat“ prípadne „no fat“ potravinami, hoci žiadne štúdie nikdy nepotvrdili, že by boli zdravšie. Takýto „tukový chaos“ nikdy netrápil našich predkov – tí si skôr robili starosti, ako uživiť rodinu a pritom nekradnúť.

Zdroje tukov v minulosti

Rastlinné oleje a živočíšne tuky boli súčasťou bežného života našich predkov a používali sa nielen ako obživa, ale aj na liečenie či svietenie. Oleje pochádzali z rôznych zdrojov, pričom veľkú časť tvorili divo rastúce rastliny a plody stromov. Od nepamäti mali mimoriadny význam pre naše obyvateľstvo lieskové orechy, z ktorých sa lisoval kvalitný stolový olej.

Najmä na slovensko-moravskom pomedzí bol bežný bukvicový olej, čo si však môžu pamätať už len skutoční pamätníci, keďže naposledy sa u nás vyrábal počas 1. svetovej vojny. Za studena lisovaný bukvicový olej mal údajne lahodnú chuť i vôňu a prirovnávali ho dokonca k olivovému oleju.

K našim tradičným olejninám patrili tiež ľan, konopa, mak, horčica, slnečnica a tekvica v závislosti od regiónu a domácich zvykov, lebo až do minulého storočia si ľudia olej pre vlastnú potrebu vyrábali sami.

Rastlinný olej sa v niektorých dedinách považoval za pôstne jedlo, ale napríklad v katolíckych horehronských dedinách na tento účel používali výhradne maslo. Čo si rodina natrela na krajec chleba, však neurčovali len náboženské a regionálne rozdiely, ale najmä to, ako hlboko mali do vrecka.

obr_1.jpg

Topenie masti si vyžaduje čas a trpezlivosť. Výsledkom je nielen voňavá masť,
ale aj chutné oškvarky. Tie získavajú farbu vďaka pridanému mlieku. Stačia
síce 2-3 lyžice, ale nepridajte ich do horúcej masy, lebo inak vám masť vykypí
a budete ju mať aj v najhlbšej kuchynskej zásuvke

Loj, sadlo a masť

Na slovenskom vidieku sa až do konca 19. storočia ako hlavný živočíšny tuk používal baraní alebo hovädzí loj. Buď sa nasolil a trochu aj priúdil, alebo sa pretápal a uchovával v hlinených nádobách. Loj bol najmä v horských oblastiach Slovenska dôležitou potravinou a používal sa do zápražky, na mastenie jedál alebo aj namiesto slaniny.

V prvých desaťročiach minulého storočia ho začala nahrádzať domáca masť (šmalec), ktorá dovtedy nebola pre mnohé domácnosti najmä v horských oblastiach až taká bežná, lebo sa viac jedla slanina. Najviac masti bolo po zabíjačke, keď sa na masť vytopil aj brušný črevný tuk – sadlo, čo sa považovalo za menej hodnotný tuk s horšou trvácnosťou.

Niekde sadlo ani nevytápali, ale ho zaúdili a potom ho až do leta jedli podobne ako slaninu. Významným tukom bolo aj maslo vymútené z kravského mlieka. V salašníckych oblastiach sa jedlo tiež ovčie maslo, ktoré bolo redšie a rýchlejšie podliehalo skaze.

Na mastenie sa na juhu Slovenska viac využíval hydinový tuk, ktorý sa používal aj na obklady pri zápale priedušiek alebo pľúc. Novým fenoménom bol margarín, ktorý sa najmä v mestách začal predávať od konca 19. storočia.

Zásahy do výživy

Minulé storočie prinieslo najväčšie zmeny v stravovaní väčšiny obyvateľstva Slovenska. Mnohé rodinné a regionálne stravovacie návyky z vidieka pretrvávali aj v mestách, ale tradičný charakter stravovania závisel od dostupnosti pôvodných surovín, ktoré sa postupne nahrádzali modernejšími potravinárskymi výrobkami.

Zmeny sa týkali aj konzumovaných tukov. Ich výber ovplyvnili aj výživové doktríny s potravinovou pyramídou postavenou na sacharidoch. Následné nepriaznivé zmeny zdravotného stavu populácie s nárastom kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky 2. typu si vyžiadali ďalší dietologický zásah, ktorý nám mal pomôcť v boji s postupujúcou aterosklerózou ciev a zvýšeným sérovým cholesterolom. Pacientom zakázali jesť vajcia, živočíšne tuky a naordinovali im trikrát do týždňa ryby.

V posledných rokoch k tomu ešte pridali aj mastnú morskú rybu aspoň raz do týždňa, aby bola diéta nielen „mastná“, ale aj bohatá na zdravé omega-3 nenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom. Vtedy sa zdalo jasné, čo je zlé a čo dobré. Ak by však tieto diétne odporúčania naozaj fungovali, neboli by sme svedkami pandémie obezity, a každý druhý človek v priemyselne vyspelých krajinách by neumieral na kardiovaskulárne ochorenia.

obr_6.jpg

Oškvarky ponúkajú aj v tržniciach. Obzvlášť naši
južní susedia ich vedia dokonale pripraviť

Masť (a maslo) v nemilosti

Ako vzor diétnych režimov určených na znižovanie cholesterolu a srdcovo-cievnych ochorení sa použili stravovacie návyky Eskimákov, ktorí netrpeli aterosklerózou, pričom konzumovali veľké množstvo rýb bohatých na zdravé tuky. Nikomu neprekážalo, že žili za polárnym kruhom a k rybiemu mäsu nezvykli jesť veľa sacharidov a ani zeleniny.

To sme si mohli vziať príklad aj od etiópskych Masajov – tiež nemajú príznaky aterosklerózy, hoci konzumujú takmer výlučne mäso a mlieko, pričom až šesťdesiatšesť percent ich energetického príjmu tvorí tuk (v žiadnom prípade nie rybí). Nerešpektovali sa zložitejšie súvislosti ani regionálne rozdiely, ktoré môžu vzniknúť aj na malých, izolovaných územiach.

Napríklad pre Japoncov je typická nízka konzumácia nasýtených tukov, ale najväčšou pochúťkou obyvateľov ostrova Okinava je bravčový bôčik. Miestni majú najnižšiu úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia v celom Japonsku – napriek tomu bôčiku. Globálna kampaň proti nasýteným tukom živočíšneho pôvodu spôsobila, že masť i maslo sa dostali na „zoznam“ a nahradiť ich mali rastlinné oleje a stužené tuky – margaríny.

Doba margarínová

Prvé záznamy o príprave margarínu siahajú do roku 1869, keď ho vyrobil istý francúzsky lekárnik na podnet cisára Napoleona III., ktorý potreboval pre vojsko vhodný tuk, čo by nahradil nedostatkové maslo. Hlavnou surovinou na výrobu tejto roztierateľnej emulzie bol vtedy hovädzí loj.

Nápad sa ujal a už o pár rokov neskôr otvorili v Holandsku prvé fabriky na výrobu margarínu. Za takmer stoštyridsať rokov prešla výroba mnohými zmenami, menili sa tiež zdroje tukov, pričom sa stále zvyšoval podiel rastlinných olejov, ktoré sa vozili z celého sveta.

Rastlinné oleje sú tekuté, preto veľká časť z nich prechádzala procesom stužovania, čím sa získalo tuhšie skupenstvo. Dochádza pritom k odstraňovaniu dvojitých väzieb mastných kyselín, pričom vznikal vysoký podiel neprirodzených trans foriem kyseliny olejovej (hlavne kyselina elaidová). Vtedy ešte nikto netušil, že nás táto „umelina“ pomaly zabíjala.

obr_3.jpg

Masť je v kombinácii so soľou aj chutným konzervantom. Po dvojnásobnej
sterilizácii sa masťou dobre konzervujú napríklad huby vo vlastnej šťave.
Obsah stačí vyklopiť na cibuľku a jedlo je takmer hotové

Stužené tuky zabíjali

Koncom minulého storočia sa definitívne potvrdilo, že trans formy mastných kyselín sú niekoľkokrát škodlivejšie ako nasýtené mastné kyseliny, ktoré mali v diéte nahradiť. Ako sa spätne ukázalo, zvyšovanie hladiny cholesterolu v krvi a počet nových prípadov ischemickej choroby srdca v Európe súvisí už od roku 1900 práve s rozsahom konzumácie margarínov.

V USA sa ešte aj v roku 2005 počet úmrtí priamo pripísaných negatívnemu vplyvu konzumácie trans foriem mastných kyselín blížil k takmer stotisícom. Na základe týchto zistení mali v deväťdesiatych rokoch aj u nás prejsť radikálnym „faceliftingom“ všetky stužené tuky, ktoré sa ešte za socializmu propagovali ako „vlastné sestry masla“.

Ozdravenie sa vykonalo pri nátierkových rastlinných tukoch, kde sú čiastočne stužené tuky už len jednou z mnohých zložiek, pričom množstvo trans foriem kyseliny olejovej je obmedzené pod pol percenta (údajne jej bývalo až štyridsať percent).

Výrobcovia sa pridávaním rôznych látok snažia vzhľad, vôňu i chuť nátierkových rastlinných tukov priblížiť maslu, čo však pripomína kvapkanie voňavky do barelu s ropou. Obhajcovia pritom tvrdia, že margarín je perlou medzi tukmi (z gréc. margaritori – perla), dnes by však jeho miesto v našej strave malo vystihovať skôr anglické – marginal (okrajový).

Augiášov chliev

Škatuľkovanie na dobré – rastlinné tuky a zlé – živočíšne tuky (s výnimkou rýb) je nepresné a zavádzajúce. Napríklad palmový olej má väčší podiel „zlých“ nasýtených mastných kyselín ako masť. Na druhej strane tuk veľrýb má až takmer pätnásť percent „dobrých“ polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom, čo je viac ako v akejkoľvek morskej rybe (možno preto nechcú Japonci prestať s lovom týchto vzácnych cicavcov).

Ako je zrejmé, všetko je „trochu“ zložitejšie. Jednoznačne škodlivé nie sú ani všetky trans formy mastných kyselín. V tuku prežúvavcov, a teda aj v mlieku a masle, sa tiež nachádza trans forma kyseliny olejovej (kyselina vakcénová), ktorá vzniká pôsobením baktérií v bachore. Má však inú štruktúru ako tie, čo sa vytvárajú počas priemyselného stužovania tukov, a preto aj iný vplyv na naše zdravie.

Zistilo sa, že nemá negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, a je jedinou východiskovou látkou zdraviu veľmi prospešnej konjungovanej formy kyseliny linolovej (CLA) v našom organizme. Tú vám v tabletkách ponúkajú aj v reklamách, a pritom by stačilo piť mlieko alebo jesť normálne kravské maslo.

obr_7.jpg

Slanina z prasiat mangalica má údajne nižší cholesterol, ich chov
sa v posledných rokoch vracia i na Slovensko

Nehaňte masť našu

Po rehabilitácii vajec, z ktorých sa opäť stala zdravá potravina, sa vlani omilostenia dočkali aj nasýtené tuky. Nedávno zverejnené epidemiologické štúdie nepotvrdili vzťah medzi zvýšeným príjmom nasýtených tukov v strave a výskytom ischemickej choroby srdca, hoci sa desaťročia považoval za nespochybniteľný.

Navyše, spätnou analýzou zdravotného stavu takmer tristopäťdesiattisíc dlhodobo sledovaných ľudí sa zistilo, že príjem nasýtených tukov nebol spojený so zvýšeným rizikom porážky a ani kardiovaskulárnych ochorení.

Neznamená to, že teraz ideme povylievať všetky oleje a znovu konzumovať len baraní loj, maslo a bravčovú masť. Na životospráve samozrejme záleží, ale okrem individuálnych potrieb by mala rešpektovať aj miestne stravovacie zvyklosti a tradičné zdroje potravín.

Masť verzus olivový olej

Žiadna masť sa nevyrovná kvalitnému panenskému olivovému oleju, pretože ten obsahuje aj mnoho ďalších prirodzených látok s priaznivým účinkom na náš organizmus (rastlinné steroly, fenolické látky, v tukoch rozpustné vitamíny). Olivový olej však nie je určený na všetko.

Ak už musíte vyprážať, bravčová masť je rovnako dobrá ako najlepšie oleje, pretože jej hlavnou zložkou je kyselina olejová, podobne ako v olivovom oleji. Bravčová masť je stabilná a počas skladovania oxiduje pomalšie ako stolové oleje. Z nutričného hľadiska je dôležité, že podobne ako olivový olej obsahuje desať percent esenciálnej (pre organizmus nenahraditeľnej) kyseliny linolovej.

Na olivový olej sa svojím zložením ešte viac podobá husacia masť, ktorá má menej nasýtených tukov ako bravčová masť, čo sa prejavuje i na jej väčšej tekutosti pri izbovej teplote. Masť i olivový olej sú zdravé a ich používanie sa nevylučuje. Spektrum konzumovaných tukov by malo aspoň čiastočne zodpovedať aj dostupnosti tukov v danom ročnom období na danom území.

Nie je jedno, aké tuky jeme, pretože ovplyvňujú aj našu náladu a správanie. Veď nenadarmo sa hovorilo: „Je taký nemastný, neslaný.“ Olejujte a mastite tak, aby ste mali dobrú náladu, a ak vám ju zlepší okrušok chleba s domácou masťou a cibuľou, dajte si ho bez výčitiek.

obr_5.jpg

Na masti by sa mal vyprážať aj riadny viedenský „šnicel“. Masť veľmi dobre
znáša aj vysoké teploty, neprepaľuje sa a pri vyprážaní vzniká oveľa menej
nežiaducich produktov ako pri použití bežných rastlinných olejov

Tuky vo svete v číslach

obr_maly3.jpgTuky a oleje získané z rastlinných a živočíšnych zdrojov sú mimoriadne dôležitou potravinárskou komoditou, pretože ich trh rastie spolu s počtom obyvateľov našej planéty a v roku 2020 sa predpokladá dvojnásobok dnešnej produkcie. Posledné čísla uvádzajú, že celkový trh tukov a olejov predstavuje 144 miliónov ton ročne, čo je síce len zlomok celosvetovej spotreby ropy, avšak ich cena neustále rastie.

V potravinách a krmovinách sa spotrebuje až 85 percent olejov a tukov a zvyšok sa premení na technické produkty. Osemdesiat percent tukov je rastlinného pôvodu, pričom väčšina sa dopestuje a vyrobí v juhovýchodnej Ázii.

Tretinu svetovej produkcie tukov tvorí sójový olej, ktorý je v podstate vedľajším produktom výroby sójovej múky. Druhá tretina pochádza z palmového oleja, na ktorého získanie treba len desatinu pôdy v porovnaní napríklad s repkou.

Olivový olej predstavuje necelé tri percentá všetkých olejov a tukov, pričom najzdravší olej – panenský – je len malým promile. Celkovo sa v tukovom biznise točí minimálne 150 miliárd eur, a tak nečudo, že zvýši aj na marketing vrátane drahej televíznej reklamy.

Olestra alebo „NO FAT“ olej

Ešte extrémnejším krokom v snahe obmedziť príjem tukov bolo vymyslenie tuku, ktorý nemá žiadnu kalorickú hodnotu. Tento tuk (Olestra) je na rozdiel od triglyceridov založený na báze sacharózy, na ktorej sa nachádza šesť až osem mastných kyselín. Z dôvodu veľkosti molekúl tohto tuku sa v tráviacom trakte nerozkladá a nevstrebáva sa.

obr_maly4.jpgNapriek protestom a obavám, že takéto látky môžu mať negatívny vplyv na zdravie, najmä pri dlhodobom a opakovanom užívaní, v roku 1996 americký FDA dal súhlas s uvedením tohto „tuku bez tuku“ na trh. Už pri prvých výrobkoch sa vedelo, že Olestra znižuje dostupnosť v tukoch rozpustných vitamínov (A, D, E a K), a preto sa do oleja museli pridávať dopredu stanovené množstvá týchto vitamínov ako náhrada.

Olestra od firmy Procter & Gamble sa najprv nachádzala v zemiakových čipsoch WOW od Frito Lay a za prvé roky zaznamenal FDA dvadsaťtisíc hlásení nežiaducich účinkov týkajúcich sa hlavne gastrointestinálneho traktu (hnačky, plynatosť, kŕče v bruchu).

Napriek tomu, že neskôr sa zistil negatívny vplyv aj na absorpciu karotenoidov zo stravy, v roku 2003 FDA umožnilo odstrániť veľké varovné nápisy upozorňujúce, že potravina obsahuje Olestru a v roku 2007 firma dostala patent na výrobu „no fat“ sušienok. Máme sa na čo tešiť.

Oškvarkové pochúťky
Oškvarkové pagáčiky

Potrebujeme: 300 g hladkej múky, 300 g polohrubej múky, 30 g droždia, 400 g oškvarkov, 2 žĺtka, 2 lyžice bravčovej masti, 3 dl kyslej smotany, 1 dl mlieka, 1 vajce na potretie, soľ.

obr_maly1.jpgPostup: Z múky, kvásku, žĺtkov, masti, smotany a soli vymiesime cesto a vyvaľkáme ho. Oškvarky pomelieme a natrieme na cesto, ktoré poskladáme zo strán a necháme hodinu odpočívať na doske. Potom ho znovu vyvaľkáme na hrúbku prsta a formičkou vykrajujeme pagáčiky. Poukladáme ich na vymastený plech, potrieme vajcom a pri 200 °C upečieme do ružova.

Oškvarková nátierka

Potrebujeme: 200 g oškvarkov, bravčovú masť, 6 vajec, 5 uhoriek nakladaných v sladkokyslom náleve, horčicu, soľ, mleté čierne korenie.

obr_maly2.jpgPostup: Oškvarky pomelieme najemno. Ak ste pri topení masti oškvarky vylisovali, pridajte aj bravčovú masť. Zmiešajte s horčicou, korením a so soľou. Pridajte postrúhané, natvrdo uvarené vajcia a na kocky pokrájané uhorky. Môžete podávať aj s cibuľou, nezamiešajte ju však do nátierky, pretože cibuľa časom horkne.

Oleje a tuky v kuchyni
Všeobecne platí, že v studenej kuchyni sa okrem masla používajú hlavne rastlinné oleje, najlepšie panenský olivový olej. Je jedným z mála za studena lisovaných olejov, pričom všetky bežné oleje patria medzi tzv. rafinované oleje. Rafinácia (chemické čistenie) je potrebné, aby sa zo surových olejov odstránili rôzne nečistoty, nepríjemne zapáchajúce látky a príchute.

Okrem hromadne vyrábaných olejov (slnečnicový, repkový, sójový) sa odporúča občas použiť zriedkavejšie oleje. Medzi ne patrí olej z tekvicových jadierok, orechový, kukuričný, ľanový alebo sezamový olej. Pri ich výbere je určujúca najmä ich chuť.

V teplej kuchyni je rozhodujúce zloženie tukov. pečení uprednostnite maslo, masť alebo neutrálny
rastlinný olej pred tuhými margarínmi na pečenie, hoci najviac ich obsahujú niektoré recepty z minulého storočia.

Pri týchto margarínoch sa neudáva obsah jednotlivých mastných kyselín a ani množstvo škodlivých trans foriem mastných kyselín. Na vyprážanie sú najvhodnejšie tuky s vysokým obsahom kyseliny olejovej (olivový olej, masť a Fritol) a nízkym podielom polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sa teplom rýchlo rozkladajú, pričom vznikajú rôzne škodlivé látky.

Trochu chémie a biochémie lipidov

Tuky, ktoré konzumujeme najčastejšie v rafinovaných olejoch, masle, v masti alebo v margarínoch patria hlavne medzi zásobné tuky. Z chemického hľadiska sú zásobné tuky zlúčeninami pozostávajúcimi z troch mastných kyselín naviazaných na glycerol (triglyceridy).

Konzistencia, bod topenia, oxidácia počas skladovania, tepelná odolnosť, ako aj produkty rozkladu počas zahrievania sú závislé od dĺžky reťazca a počtu dvojitých väzieb mastných kyselín. Všeobecne platí, že čím viac nenasýtených mastných kyselín triglyceridy obsahujú, tým je tuk pri izbovej teplote tekutejší.

Výnimkou je palmový olej, ktorý má viac nasýtených mastných kyselín ako bravčová masť (až 56%), ale napriek tomu je tekutý. Jeho nižší bod topenia je výsledkom iného priestorového usporiadania mastných kyselín v molekulách triglyceridov.

V mastnej kyseline sa môže nachádzať jedna dvojitá väzba (mononasýtená mastná kyselina) alebo dve a viac (polynenasýtené mastné kyseliny). Osud jednotlivých druhov mastných kyselín v organizme alebo v bunke nezávisí od ich zdroja, ale od ich kvantitatívneho zastúpenia a od ich pomeru k ostatným živinám v strave.

Použitá literatúra


Siri-Tarino PW, et al. Saturated fat, carbohydrate, and cardiovascular disease. Am J Clin Nutr. 2010, 91(3):502-9.

Sanders TAB The role of fat in the diet – quantity, quality and sustainability. Nutrition Bulletin, 2010, 35, 2, 138–146.

Siri-Tarino PW, et al. Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease. Am J Clin Nutr. 2010 91(3): 535-46.

Mozaffarian D, Clarke R. Quantitative effects on cardiovascular risk factors and coronary heart disease risk of replacing partially hydrogenated vegetable oils with other fats and oils. Eur J Clin Nutr. 2009 63 Suppl 2: S22-33.

Hunter JE, et al. Cardiovascular disease risk of dietary stearic acid compared with trans, other saturated, and unsaturated fatty acids: a systematic review. Am J Clin Nutr. 2010 91(1): 46-63.

Danaei G, et al. The preventable causes of death in the United States: comparative risk assessment of dietary, lifestyle, and metabolic risk factors. PLoS Med. 2009 6(4): e1000058.

Micha R, Mozaffarian D. Saturated fat and cardiometabolic risk factors, coronary heart disease, stroke, and diabetes: a fresh look at the evidence. Lipids. 2010 Oct;45(10):893-905.

Siri-Tarino PW, et al. Saturated fatty acids and risk of coronary heart disease: modulation by replacement nutrients. Curr Atheroscler Rep. 2010 12(6): 384-90.

Field CJ, et al. Human health benefits of vaccenic acid. Appl Physiol Nutr Metab. 2009 34(5):979-91.

Motard-Bélanger A, et al. Study of the effect of trans fatty acids from ruminants on blood lipids and other risk factors for cardiovascular disease. Am J Clin Nutr. 2008 87(3): 593-9.

Zevenbergen H, et al. Foods with a high fat quality are essential for healthy diets. Ann Nutr Metab. 2009; 54 Suppl 1: 15-24.

Sanders TA. Polyunsaturated fatty acids in the food chain in Europe. Am J Clin Nutr. 2000 71(1 Suppl): 176S-8S

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Na snímke Adam Obert (Slovensko) počas prípravného medzištátneho futbalového stretnutia Slovensko - Rakúsko.

V oboch zápasoch dostal najvyššie známky.


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu