SME

60-wattové žiarovky končia. Čím ich nahradiť?

September je ďalším míľnikom dlhodobého regulačného projektu, ktorý v rámci EÚ očakáva zníženie spotreby energie tým, že začneme používať efektívnejšie svetelné zdroje.

(Zdroj: mg)

Kým pred dvoma rokmi sme pochovali 100-wattové žiarovky a minulý rok 75-wattové, v tomto roku končí výroba jedných z najpoužívanejších, 60-wattových žiaroviek. V predaji zostanú do vyčerpania zásob na skladoch.

Výrobcovia úsporných alternatív každoročne vylepšujú svoju ponuku a tak možno v predajnej sieti nájsť kompaktné žiarivky pre všetky druhy svietidiel. Už dlhšiu dobu neplatí že úsporky musia byť väčšie ako žiarovky a zlyhajú skôr ako sa vrátia náklady na ich kúpu. Technológie a kvalita pokročili výrazne vpred. Otestovali sme produkty z pultov predajní.

Menej wattov, viac svetla. Ako je to možné?

Nech sa výrobcovia akokoľvek snažia, žiadna zo žiaroviek na trhu nepremení všetku energiu na svetlo. Kým niektoré možno prirovnať k elektrickým radiátorom, iné vyrábajú svetlo omnoho efektívnejšie. EÚ chce, aby sme začali používať tie úspornejšie.

Obyčajné žiarovky s wolfrámovým vláknom nepremenia na svetlo viac ako 3 percentá spotrebovanej energie. Väčšina z nej je do okolia vyžarovaná vo forme tepla, ktoré sa rozplynie v obytných miestnostiach. Potrebné je na to, aby sa vlákno rozohrialo natoľko, aby vyžarovalo viditeľné svetlo. Kým pre vykúrenie bytu je množstvo tepla zo žiarovky zanedbateľné, účty za svietenie zaťažuje podstatne.

Eko-halogény sa snažia znížiť úniky tepla dvojitou sklenou bankou. Kým vnútorná plní funkciu obyčajnej žiarovky, vonkajšia je naplnená tepelno-izolačným plynom. Vďaka nemu vyrobí 42-wattový eko-halogén rovnaké množstvo svetla ako 60-wattová žiarovka. S rovnakou kvalitou a vlastnosťami svetla.

Kompaktné žiarivky používajú zabudovanú elektroniku na to, aby v sklenej trubici vytvárali nekonečný, rýchly sled zábleskov. Tie sú zdrojom neviditeľného, ultrafialového žiarenia. Aby sa zmenilo na viditeľné svetlo, vnútro trubice je potiahnuté niekoľkými druhmi práškového luminoforu. Žiarivky fungujú rovnako, ako staré televízory s vypuklou obrazovkou. 11-wattová žiarivka vyrobí rovnaké množstvo svetla ako 60 wattová žiarovka, avšak nižšej kvality.

LED žiarovky využívajú pre tvorbu svetla polovodiče, ktoré s podporou luminoforu či bez nej vytvárajú spektrum viditeľného svetla pri nízkej spotrebe. Ide o najnovšiu technológiu, ktorej vysokú cenu kompenzuje dlhá životnosť žiaroviek. 12-wattová LED žiarovka vyrobí rovnaké množstvo svetla, ako 60-wattová, obyčajná žiarovka.

Kvalita a farba svetla sa líši

Každý zo svetelných zdrojov vyrába svetlo odlišným spôsobom, čo sa odráža aj na jeho kvalite a farbe. Pri žiarovkách a žiarivkách označujú výrobcovia farbu svetla slovným označením "teplé" a "studené". Za teplé svetlo sa považuje to, ktoré je blízke žiarovkám. Má nažltlú farbu a pôsobí tlmeným dojmom.

Studené svetlo má modrastý nádych, vnímame ho ako ostrejšie a jasnejšie. Typické je pre staré neónové trubice. Keďže pojmy "teplé" a "studené" sú až príliš subjektívne, farbu svetla udávajú výrobcovia na škatuľkách v Kelvinoch. Hodnoty v rozsahu od 2700 do 3300K patria do teplého spektra, studené je za hranicou 5000K. Prirodzené denné svetlo má hodnotu 6500K. Spotrebitelia obľubujú teplé svetelné tóny v obytných miestnostiach, studené uprednostňujú pri osvetlení pracovných plôch v kuchyni či na písacom stole.

Nie všetky svetelné zdroje dokážu obsiahnuť svojim svetlom celé farebné spektrum a tak môžu skresľovať farby predmetov v miestnosti. Symbol "Ra" na škatuľke žiarovky určuje, koľko percent farebného spektra dokáže pokryť. Hodnoty sa pohybujú v rozsahu od 70 do 100 percent. Vyššia hodnota je zárukou vyššej kvality svetla. Na špici rebríčka sú žiarovky a eko-halogény. Za nimi sú v závese kvalitné LED žiarovky a na chvoste kompaktné žiarivky. Tie sú navyše zdrojom svetla s nespojitým spektrom. Aké farby vychádzajú zo svetelného zdroja zistíte, ak si pozriete jeho odraz na záznamovej vrstve CD nosiča. Kým pod žiarovkou a eko-halogénom uvidíte kompletnú dúhu farieb, pod kompaktnou žiarivkou nájdete tri či štyri farebné odrazy a prerušenú dúhu.

Svietivosť udávajú lumeny a nie watty

V dobe, keď boli všetky žiarovky vyrábané rovnakou technológiou, najjednoduchšie bolo označovať ich silu príkonom. Na prvý pohľad bolo zrejmé, že 60-wattová žiarovka vyrobí viac svetla, ako 40-wattová. Situácia sa však zmenila. Rôzne technológie sa líšia účinnosťou a množstvom svetla, ktoré dokážu vyrobiť na jeden watt príkonu. Každá nová žiarovka či žiarivka nesie na obale informáciu o intenzite svetla, ktoré je schopná pri plnom výkone vyrobiť. Udáva sa v lumenoch a je spoľahlivým parametrom pri výbere.

Bude nám dlho trvať, kým sa nám vryje do pamäti že 40-wattová žiarovka má svietivosť 450 lumenov, 60-wattová 750 lm, 75-wattová 1000 lm a 100-wattová 1400 lumenov. Jednoduchý vzorec na prepočet neexistuje, pretože čím je príkon obyčajnej žiarovky vyšší, tým efektívnejšie pracuje. Sedem 5-wattových žiaroviek vyrobí iba polovicu svetla z toho, čo dokáže vyrobiť 35-wattová. Svietidlo vyzdobené troma či šiestimi žiarovkami zapojenými v jedinom okruhu je mrhaním peňazí.

Obmedzenia, o ktorých by ste mali vedieť

Kým staré žiarovky nereagovali na teplotné extrémy a výkyvy, nové technológie sú citlivejšie. Preto výrobcovia udávajú na obaloch rozsah pracovných teplôt, pre ktoré je svetelný zdroj konštruovaný. Znamená to, že 40-stupňový teplotný strop je bariérou pre použitie žiarovky či žiarivky v svietidle s uzavretým tienidlom a mínus päť stupňový nárazník vás varuje pred tým, aby ste žiarivku použili pre celoročné svietenie v exteriéri. Eko-halogény sú bez obmedzení, LED žiarovky majú určené teplotné maximá a kompaktné žiarivky maximum aj minimum. Prekročenie hraníc pracovných teplôt znižuje životnosť a nízke teploty môžu znížiť účinnosť svietenia.

Kompaktné žiarivky narozdiel od eko-halogénov a LED žiaroviek potrebujú dostatok času na to, aby sa rozžiarili na plný výkon. Je to spôsobené nielen technológiou, ale aj ich ochranou pred predčasným opotrebovaním. Na škatuľke nájdete informáciu o tom, za koľko sekúnd sa rozžiaria na 60 percent svojho výkonu. Skutočnosť je však taká, že dosiahnutie plného jasu trvá celé minúty. Niekedy dokonca viac, ako desať minút. Preto pri krátkodobom svietení môžu vyvolávať mylný dojem o ich slabej svietivosti.

Žiadna zo žiaroviek a žiariviek na trhu si nedokáže zachovať svoj výkon po celú dobu životnosti. Platí to pre staré, obyčajné žiarovky aj ich úsporné náhrady. Postupom času sa menia ich vlastnosti a tak môžu po roku používania vyrobiť iba polovicu svetla z toho, čo na začiatku. Žiaľ, neexistuje žiadna odvetvová dohoda, ktorá by znižovanie výkonu hodnotila rovnakým spôsobom, aby sme sa informácie dočítali na škatuľke či v príbalovom letáku. Vo všeobecnosti však platí pravidlo že eko-halogény sa opotrebujú pomalšie ako žiarovky a kompaktné-žiarivky rýchlejšie ako LED žiarovky.

Tlmenie, či stmievanie intenzity osvetlenia v stropných svietidlách a stolových lampách je možné uskutočnovať iba vtedy, ak to svetelný zdroj umožňuje. Žiarovky a eko-halogény sú stmievateľné bez obmedzení. Kompaktné žiarivky a LED žiarovky iba vtedy, ak ich na to výrobca pripravil. To preto, že ich prevádzku riadi elektronika, ktorá musí byť na zmenu napätia prostredníctvom regulátora pripravená. Údaj o stmievateľnosti je samozrejmosťou na každom obale a dnes už netreba dlho hľadať kompaktnú žiarivku, ktorá to dokáže.

Kompaktné žiarivky a LED žiarovky spúšťané elektronikou nesú údaj aj o tom, koľko spínacích cyklov znesú. Kým niektoré nesú informácie o 5000 rozsvieteniach, na iných nájdete aj 20-násobne vyššiu hodnotu. Tam, kde sa očakáva častejšie rozsvecovanie na kratšie časové intervaly tento údaj rozhodne.

Spoločnosť sa stavia odlišným spôsobom aj k tomu, kam majú putovať žiarovky po tom, čo doslúžia. Obyčajné žiarovky a eko-halogény nechce recyklovať nik. Očakáva sa, že skončia v komunálnom odpade iba preto, že neobsahujú žiadne nebezpečné prvky. Kompaktné žiarivky a LED žiarovky patria do zberných dvorov, aby putovali do recyklačných liniek. Tam ich zbavia toxickej ortuti, alebo z nich opätovne použijú drahé kovy obsiahnuté v riadiacej elektronike.

Ako nakupovať?

Pri nákupe novej žiarovky by ste mali mať jasnú predstavu o tom, čo ste mali v svietidle doposiaľ a aké sú vaše požiadavky na kvalitu svetla. Zaznačte si päticu pôvodnej žiarovky, jej svietivosť v lumenoch a obmedzujúce rozmery, ktoré by nové svietidlo nemalo presiahnuť.

Eko-halogén je univerzálnou náhradou žiarovky bez toho, aby ste museli nad čímkoľvek rozmýšľať. Má rovnakú kvalitu svetla, veľkosť a každý 42-wattový svieti rovnako ako 60-wattová žiarovka. Vhodný je do svietidiel v exteriéri, na chodbu, do kúpeľne a WC. Je to, ako by ste kupovali zmodernizovanú žiarovku. S tým rozdielom že ušetríte tretinu energie a v lampe vydrží dvojnásobne dlhšie. Je to istá kúpa bez rizika.

Do miestností s dlhodobým svietením, akou je kuchyňa, obývačka či ktorákoľvek z izieb patria kompaktné žiarivky. Pre vyššiu efektívnosť zvoľte tie, ktoré majú špirálovitý tvar. Dajte si však pozor na to, aby neboli dlhšie alebo širšie ako pôvodná žiarovka, ak je tienidlo pritesné. Do svietidiel s uzavretým tienidlom by ste ich kvôli prehrievaniu nemali vkladať vôbec. Všímajte si farbu svetla, počet spínacích cyklov a možnosť stmievania. Viac si všímajte informáciu o svietivosti v lumenoch, ako príkon vo wattoch. Je bežnou obchodnou praktikou, že dovozcovia lacných úsporiek prirovnávajú ich výkon k o triedu vyšším žiarovkám, ako v skutočnosti dokážu zastúpiť. Neočakávajte kvalitu za pár drobných v dobe, keď renomovaní výrobcovia znížili ceny na prijateľnú úroveň a etablovaní dovozcovia už stihli zistiť, ktoré úsporky im prinesú menej reklamácií, ako iné.

Na chodbe, prístupovom chodníku či v pivnici pri kotli s pevným palivom to môžete skúsiť s niektorou z lacnejších LED žiaroviek, ktoré pri skromnej spotrebe a svietivosti dokážu zaistiť bezpečnosť pohybu bez toho, aby ste sa museli zaoberať ich rozsvecovaním a zhasínaním. Dvoj- či troj-wattová LED žiarovka nepotrebuje pri nepretržitom svietení viac energie ako televízor v pohotovostnom režime a zaistí vám komfort schádzania schodov či prikladania dreva do pece.

Výmenou žiarovky úspory nekončia

So starými žiarovkami by ste sa mali vzdať aj svietidiel, ktoré majú svoje najlepšie časy za sebou. Stropné svietidlá osadené niekoľkými žiarovkami nízkeho výkonu sú nielen neefektívne, ale pri vyššej cene úsporných alternatív zbytočne nákladné. Vymeňte ich za také, ktoré počítajú s jediným svetelným zdrojom.

Svietidlá s uzavretými tienidlami budú s eko-halogénmi pracovať ideálne, ak sa však rozhodnete pre kompaktnú žiarivku alebo LED žiarovku, spôsobia ich predčasné opotrebovanie. Vyššia prevádzková teplota v uzavretom priestore spôsobí predčasné zlyhanie riadiacej elektroniky a rýchlejší ústup svietivosti trubice s luminoforom. Kým niektoré svietidlá možno upraviť, iné žiadajú výmenu. Nikdy nekombinujete v jednom svietidle eko-halogény s kompaktnými žiarivkami, pretože spôsobia ich prehriatie.

Eko-halogény a LED-žiarovky už nie sú iba doménou edisonových pätíc E14 a E27, ktoré sú štandardom našich svietidiel. Dostupné sú aj pre doplnkové bodové osvetlenie, ktoré používa napríklad päticu GU10. Dosiahnete tak úsporu tam, kde ešte pred časom nebola možná. Doplnkové osvetlenie miestností s nižším výkonom a samostatné svietidlo pre pracovné zóny sú riešením, ktoré vám pomôže udržať náklady na svietenie. pod kontrolou.

Čo všetko sa dočítate na obale

Príkon - Čím nižší je, tým menej energie pri svietení spotrebuje. Pomôže vám vypočítať akú úsporu dosiahnete pri výmene starej žiarovky za novú úspornejšiu alternatívu.

Svietivosť - Udáva, koľko svetla dokáže pri plnom výkone vyrobiť. Je to jediná hodnota, ktorá vám pomôže porovnať rôzne svetelné zdroje, aby ste vedeli, ktorý z nich svieti najviac.

Energetická trieda - Je vyjadrením pomeru príkonu a svietivosti. Určuje efektívnosť a hospodárnosť svietenia. Kým trieda A znamená to najlepšie z ponuky, eko-halogény majú iba písmeno C. Stále je to však lepšie ako staré žiarovky v triede E

Farba svetla - Vám prezradí, či bude mať žiarovka žlté, biele alebo modré svetlo. Okrem nič nehovoriacich hodnôt v Kelvinoch nájdete aj písomný dovetok, či ide o svetlo studené, alebo teplé.

Šírka farebného spektra - Odhalí kvalitu svetla a prezrádza, koľko percent farieb z celého spektra možno pod svetlom žiarovky či žiarivky vidieť. Čím je hodnota bližšie k 100, tým kvalitnejšie svetlo je. Tento parameter je najrozhodujúcejší pri kompaktných žiarivkách, kde lacné, zastaralé modely zaostávajú za dnešnou špičkou.

Životnosť - Pomôže pri výpočte návratnosti a dosiahnutej úspory. Aj keď sa môže zdať, že 8 či 15 či 30 tisíc hodín prevádzky nemožno dosiahnuť, všetko závisí pri kvalitných produktoch na vás. Ak ich budete prehrievať, vypovedajú predčasne.

Počet spínacích cyklov - Tento údaj má upokojiť tých, ktorí majú z minulosti zlé skúsenosti so životnosťou úsporných alternatív a zanevreli na ne preto, že si myslia že opakovaným zapínaním a vypínaním zlyhajú. Dnes dosahované hodnoty sú dostatočné pre niekoľkoročnú prevádzku hoci aj na chodbe.

Rýchlosť rozsvecovania - Výrobcovia nechcú, aby ste sa na obale dočítali, že ich úsporka potrebuje 15 minút na to, aby dosiahla po rozsvietení plný výkon. Informácia o tom, za koľko sekúnd dosiahne 60 percentný výkon vám však pomôže odlíšiť extrémne pomalé úsporky od tých rýchlejších.

Možnosť stmievania - Svetelné zdroje s elektronickým predradníkom musia byť špeciálne navrhnuté na to, aby umožnili tlmenie výkonu. Stmievať možno iba tie kompaktné žiarivky a LED žiarovky, ktoré to majú na obale výslovne napísané.

Rozmery a pätica - Vám pomôžu zistiť, či budete schopní namontovať novú žiarovku do lampy, ktorú už máte zakúpenú doma. Označovanie rozmerov je novinkou, ktorá neustále stimuluje výrobcov k tomu, aby zmenšovali.

TESTOVALI SME:

Regulovaný trh so svetelnými zdrojmi výrazne zasiahol do ponuky výrobcov. Tí po zvýšenom dopyte zareagovali na ohlasy spotrebiteľov a zaradili do ponuky modely, ktoré chýbali.

Eko-halogény v našom teste ukázali, že sú plnohodnotnou náhradou žiaroviek a dosahujú rovnakú svietivosť, ako ich predchodcovia. S dvojnásobnou životnosťou a tretinovou úsporou energie sú dobrou voľbou. Žiaľ, spotrebitelia ich vnímajú iba ako predražené žiarovky a nevedia o nich mnoho. Všimli sme si, že eko-halogény sú už vyrábané aj na tých linkách, ktoré v minulosti slúžili pre výrobu obyčajných žiaroviek.

Z ponuky kompaktných žiariviek postupne vypadávajú staré technológie a výrobcovia začínajú dávať prednosť špirálovým výbojkám, ktoré dosahujú vyššiu svietivosť tým, že je na spodné časti sklenej rúrky možné naniesť hrubšiu vrstvu luminoforu. Objavili sa nové kompaktné tvary, ktoré možno vtesnať do akéhokoľvek svietidla. Stretli sme sa s extrémne krátkymi, ale aj úzkymi žiarivkami. Novinkou na trhu sú žiarivky s výbojkami v tvare lotosu, ktoré dokážu tvarom a veľkosťou zastúpiť pôvodné žiarovky. Existuje 100 wattová náhrada, ktorá nie je o nič väčšia ako klasika. V porovnaní s minulým rokom sa rýchlosť rozsvecovania skrátila takmer na polovicu. Najrýchlejšou raketou bola 12-wattová EcoAmbience od Philipsu, rýchlosťou nás prekvapili aj žiarivky od Emosu. Účinnosť žiariviek má však stále príliš veľký rozptyl, ktorý badať aj na popisoch škatuliek. Najúspornejšou kompaktnou žiarivkou bola 12-wattová Philips Tornado.

Príjemne nás prekvapilo, že sa na trhu objavili LED žiarovky renomovaných výrobcov, ktoré dokážu plnohodnotne zastúpiť 60 wattovú žiarovku bez toho, aby trpela kvalita svetla. Teplé, vyvážené svetlo s celým farebným spektrom je dosiahnuté s podporou luminoforu. Prirovnať ho možno k žiarovke. Efektívnosť je porovnateľná s najlepšími kompaktnými žiarivkami, prekvapuje údaj o 25-ročnej životnosti. Keďže sme v teste mali iba najvyššie modely dvoch výrobcov, nemali sme možnosť porovnať ich s lacným dovozom z Ázie.

Ako sme testovali

Do vybielenej kartónovej škatule s rozmermi 1x1x1 meter sme do stredu zadnej steny namontovali objímku. Tú sme pripojili cez wattmeter Volcraft Plus Energy Logger 3000 k elektrickej sieti. Do stredu čelnej steny sme namontovali luxmeter Ceto CT-1330B. Pri pripojení každého svetelného zdroja do siete sme spustili časomieru a sledovali na luxmetri dosiahnutie plnej svietivosti. Každú žiarovku a žiarivku sme nechali 10 minút bežať, aby sme maximálnu hodnotu svietivosti porovnali s tou, pri ktorej jas prestal stúpať. Zistenú hodnotu sme spolu s uplynutým časom a skutočným príkonom zapísali do tabuľky. Každý svetelný zdroj sme testovali trikrát, vždy s niekoľkohodinovým odstupom po vychladnutí. Pre kontrolu stmievateľnosti sme následne pripojili svetelný zdroj do objímky na testovacom stole cez stmievač.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 091
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 540
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 138
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 747
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 981
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie